Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czTémata › Migrace a rozvoj
Témata

Migrace a rozvoj

Vnímat souvislost mezi migrací a rozvojem není vlastně nic jiného než vnímat globalizovaný svět v jeho celistvosti, tedy vnímat, jak migrace ovlivňuje země vysílající i přijímající a jak situace v konkrétních zemích či regionech naopak ovlivňuje migraci. Přesto je  téma migrace a rozvoje prosazováno zejména na politické úrovni jako téma nové. Nově se totiž začal zdůrazňovat možný pozitivní vliv migrace na rozvoj chudých zemí - vedle odlivu mozků se začalo hovořit o významu remitencí či o důležité úloze diaspory v ekonomickém a sociálním rozvoji země původu. Do popředí také vstoupil důraz na koherentní přístup k migračním a rozvojovým politikám. Téma Migrace a rozvoj zkoumá, do jaké míry je možné tyto souvislosti využít a také zneužít v politickém rozhodování.  Texty se věnují relevantním teoriím a jejich reflexi na úrovni české a evropské migrační politiky. Dále se zabývají vlivem migrace na vývoj regionů, z nichž lidé odcházejí za prací.

Téma vzniklo v rámci projektu "Zvyšování povědomí o rozvojové problematice v regionech" podpořeného Evropskou komisí. Příspěvky k tématu:

V současnosti realizujeme k tématu následující projekty: "Znepokojení občané" a uprchlíci v Česku a Německu: výzva pro pedagogy
Srbský Banát – místo, kde žijí čeští krajané a působí český učitel

Srbský Banát – místo, kde žijí čeští krajané a působí český učitel

1. 2. 19 Andrea Cerqueirová
V srbském Banátu žijí čeští krajané. Česká republika tam vysílá učitele českého jazyka, který se snaží domluvit i českého faráře – pro místní je to důležité. Působištěm učitele je Bela Crkva a okolní vesnice a města (Krušcice, Vršac, několik výjezdů se uskutečnilo také ke krajanům do Bělehradu). Aktuálně v Banátu působí učitel Stanislav Havel.
Migrace a rozvojEU, Rumunsko, Česká republika články
Fakta a fikce života cizinců v ČR

Fakta a fikce života cizinců v ČR

4. 11. 16 Drahomíra Zajíčková, Jana Vavrečková

Základní charakteristiky ekonomických a sociálních podmínek cizinců třetích zemí pobývajících v ČR doplněné aktuálními kvantitativními údaji nastiňují hlavní problémy jejich života v České republice a představují možné bariéry jejich úspěšné sociální a ekonomické integrace do české společnosti.

Integrace, Migrace a rozvoj, Ekonomický rozvoj, sociální stát a občanstvíČeská republika články
Ali Al Sudani: Pro Američany jsou uprchlíci něco jako baseball nebo apple pie

Ali Al Sudani: Pro Američany jsou uprchlíci něco jako baseball nebo apple pie

18. 7. 16 Adéla Jurečková
Spojené státy americké řídí největší přesidlovací program na světě – každý rok přestěhují na své území asi 85 000 lidí. Úřady je vybírají přímo v uprchlických táborech – a předtím, než je přesídlí do USA, je podrobují rozsáhlým bezpečnostním prověrkám. Ali Al Sudani – sám imigrant, řídí vládní integrační program pro uprchlíky, kteří jsou přesidlování do nejlidnatějšího texaského města Houston.
Integrace, Uprchlictví a azyl, Migrace a rozvojrozhovory

Březnové výzkumy veřejného mínění: Ač cizince považuje za problém méně Čechů, stále více se jich bojí

2. 5. 16
Výzkumné agentury CVVM a STEM uskutečnily v březnu sérii výzkumů mapujících postoj Čechů k cizincům.
Integrace, Uprchlictví a azyl, Migrace a rozvojČeská republika články
13th IMISCOE Annual Conference (Prague, June 30-July 2, 2016)

13th IMISCOE Annual Conference (Prague, June 30-July 2, 2016)

23. 11. 15
The 13th IMISCOE Conference welcomes contributions from scholars in various disciplines and on all aspects of migration, integration and ethnic studies. The migration-development nexus has been a part of migration studies for many years....
Migrace a rozvojEU, Česká republika články
Migrační manifest navrhuje kroky ke zlepšení migrační politiky ČR

Migrační manifest navrhuje kroky ke zlepšení migrační politiky ČR

2. 10. 15
Analýzu hlavních problémů české migrační, azylové a integrační politiky a také návrhy jejich řešení představili veřejnosti v pátek 2. října 2015 odborníci z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR v nově vzniklém dokumentu Migrační manifest. Veřejná prezentace Migračního manifestu se konala v předvečer druhého výročí tragédie u ostrova Lampedusa, kde přišlo o ...
Integrace, Migrace a EU, Uprchlictví a azyl, Víza a hranice, Migrace a rozvoj, Ekonomický rozvoj, sociální stát a občanstvíEU, Česká republika tiskové zprávy

Nadace ERSTE vyhlašuje stipendium na výzkum diaspor

30. 6. 14
Praha, 30. června 2014 — Výzkumníci v oblasti ekonomiky, politiky, kulturních vztahů, menšin nebo migrace mohou usilovat o „Stipendium Nadace ERSTE na sociální výzkum“. Tématem letošního ročníku jsou „Diaspory, národní státy a většinové společnosti ve Střední a Východní Evropě“. Přihlášky lze podávat do 24. srpna.
Migrace a rozvojtiskové zprávy

Kdo z nich podpořil Ukrajinu?

28. 6. 14 Ondřej Klípa
„Pomáhali nám ukrajinské sestřičky a doktoři v českých nemocnicích“, říká Yana Leontiyeva v rozhovoru o proměně vztahů ukrajinské diaspory s českým státem, českou veřejností, místními Rusy, se svou zemí původu i vztahů Ukrajinců mezi sebou od počátku Majdanu.
Integrace, Migrace a rozvojUkrajina, Česká republika rozhovory

„Remitence Ukrajině brání ve změně, neboť situace tam ještě nedosahuje krizového bodu“ rozhovor s Dušanem Drbohlavem

13. 8. 13 Lucie Trlifajová
Jeden z největších současných českých migračních výzkumů Migrace a rozvoj – ekonomické a sociální dopady migrace na Česko jako cílovou zemi a Ukrajinu jako na zemi zdrojovou (se zaměřením na analýzu remitencí) , realizuje tým GEOMIGRACE na Přírodovědecké fakultě UK. Rozhovor s Dušanem Drbohlavem o tom, jak k tomu tématu přistupuje a jaké jsou první výstupy výzkumu.
Pracovní migrace, Migrace a rozvojUkrajina, Česká republika rozhovory

"Migration and remittances in the CEECs: a case study of Ukrainian labour migrants in the Czech Republic"

7. 9. 12
Publikace autorů Wadima Strielkowského, Onřeje Glazara a Blanky Weyskrabové Migration and Remittances in the CEECs: A Case Study of Ukrainian Labour Migrants in the Czech Republic publikace analyzuje migraci a problematiku remitencí ve střední a východní Evropě....
Migrace a rozvoj, Pracovní migraceČeská republika publikace a výzkumy
1 | 2 | 3 | 4 | »


Žánr:
- všechny žánryzměnit
Téma:
Migrace a rozvojzměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect