V této sekci naleznete základní přehled informací týkajících se pobytu cizinců na území České republiky.
Na webových stránkách Sdružení pro integraci a migraci naleznete souhrn praktických informací týkající se druhů pobytů v ČR, podnikání a zaměstnání, dále zdravotního pojištění cizinců, sociální podpory a bydlení. Informace jsou uvedeny v českém, anglickém, francouzském a ruském jazyce.
Od roku 2011 o všech národních pobytových povoleních, rozhoduje Ministerstvo vnitra České republiky – Odbor azylové a migrační politiky, které má také v gesci
Ministerstvo zahraničních věcí, které kromě nabírání žádostí podávaných mimo území České republiky rozhoduje o vydávání krátkodobých (schengenských) víz
Na cizinecké policii se nadále vyřizují pozvání, prodloužení doby pobytu na krátkodobé vízum, ohlašovací povinnost apod.
Informace týkající se zaměstnání cizinců v ČR (česky, anglicky, rusky) naleznete na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Jde jak o informace týkající se zaměstnávání cizinců v ČR, zelených a modrých karet, ale i databázi volných pracovních míst v ČR pro všechny cizince.
Informace o živnostenském podnikání naleznete na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.
Informace o sociálním zabezpečení pro cizince v ČR naleznete na webu Ministerstva práce a sociálních věc
Na webu Ministerstva zdravotnictví České republiky naleznete základní informace o poskytování zdravotní péče v České republice. Informace jsou uvedeny v českém, anglickém, ruském, ukrajinském a vietnamském jazyce a jsou primárně určeny pro občany ze zemí mimo Evropskou Unii.
Pokud chcete složit zkoušku z českého jazyka, na webu Čeština pro cizince najdete veškeré potřebné informace – o průběhu zkoušky, termíny a místa, kde lze zkoušku vykonat, dále si můžete vyzkoušet modelovou zkoušku či zdarma stáhnout příručku na přípravu ke zkoušce.
Informace potřebné k uznání vzdělání naleznete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Základní přehled pak nabízí i o. s. Meta.
Informace o připravovaných změnách cizinecké legilativy najdete zde. Informace o novém zákoně o státní občanství, platném od ledna 2014, najdete zde.
Přehled nevládních organizací poskytující sociální a právní poradenství, jazykové a vzdělávací kurzy a další služby najdete zde.
V řadě krajů působí Centra na podporu integrace cizinců, které by měly mít přehled o regionálně poskytovaných službách pro cizince – jejich přehled, stejně jako přehled organizací působící v jednotlivých regionech najdete zde.
Pro migranty v Praze vydalo Pražské integrační centrum brožuru, která je koncipovaná jako rozcestník základních informací a kontaktů. Ke stažení v různých jazycích