Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.cz › Knihovna článků o migraci

Knihovna článků o migraci

Žánr:
jiný pohledzměnit
Téma:
- všechna tématazměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
Spokojený zaměstnanec – spokojený zákazník. Heslo, které supermarkety neznají

Spokojený zaměstnanec – spokojený zákazník. Heslo, které supermarkety neznají

1. 2. 19

Práce v supermarketech je psychicky náročná, často špatně ohodnocená a jak opakovaně potvrzují průzkumy, zatížená prekarizací a porušováním zákoníku práce. Zaměstnanců-cizinců se přitom tyto neduhy týkají ještě víc než Čechů.

jiný pohled
Reakce na článek „Návrhy think tanku Evropské hodnoty jsou mimo realitu, zejména však v rozporu s právem“

Reakce na článek „Návrhy think tanku Evropské hodnoty jsou mimo realitu, zejména však v rozporu s právem“

31. 8. 16 Markéta Blažejovská

Publikujeme reakci analytičky Markéty Blažejovské z think tanku Evropské hodnoty na text Evy Holé, který vyšel dne 16. srpna na webu migraceonline.cz.

EU
Brusel, 22. 3. 2016

Brusel, 22. 3. 2016

8. 4. 16 Klara Weger
Byli jsme na cestě na metro, když nás informovali kolegové, kteří zjišťovali, jestli jsme naživu, jestli jsme byli v metru a doporučili nám, abychom se tam rozhodně nevraceli. Tak zůstáváme na chodníku, aniž bychom věděli, co dělat a kam jít. Naprosto strnulí. Opravdu se to stalo.
Integrace

Ať je práce nebo ne, Maďarsko mám stále rád

3. 7. 13
Jedna z mnoha věcí, jejichž získání není pro migranty v Maďarsku vůbec lehké, je trvalý pracovní poměr. Na jídlo si ale nějak vydělat musí. Okolnosti je tak inspirují k tvořivosti a nezávislosti. Mnoho migrantů, především ze třetích zemí, se rozhodlo stát se strůjci svého štěstí.
jiný pohled

Shaggy, izraelský mistr šíšy

3. 7. 13
Shaggymu Hamdanovi je 40 let, pochází z Izraele a žije v Polsku třináctým rokem. V tomto krátkém článku se dělí o své zkušenosti s příchodem do Polska, zakládáním své firmy a s byrokracií a poukazuje na absurdity okolo získání občanství.
jiný pohled

Krach slovinského stavebnictví z pohledu migranta z Bosny

3. 7. 13
Do Slovinska jsem přišel v létě 1992 s celou rodinou. Byli jsme uprchlíci, protože v Bosně a Hercegovině vypukla válka. Slovinsko jsme zvolili, jelikož tady předtím pracoval můj otec. Když jsme přišli, bylo mi sedm let, právě včas abych začal chodit do základní školy. Později jsem vystudoval stavební inženýrství. Dnes pracuji v oboru.
jiný pohled

Vynucené cestovaní strojem času – zpět do poddanství

6. 5. 13 Oksana Belková
Je obrovským omylem myslet si, že slovanské národy mají velmi podobnou mentalitu. I přesto, že jsem z Ukrajiny, si v Česku někdy připadám jako mimozemšťan z jiné galaxii. V obou jazycích máme slova, která znějí sice stejně, ale mají protichůdné významy, v obou kulturách se velmi liší pojetí slušnosti a vychovanosti. Je to velmi matoucí.
Česká republika jiný pohled

Cizinci berou nám práci! Opravdu?

6. 5. 13 Elena Visloguzova
Jmenuju se Elena a žiju v Praze už 7 let. Mám hodně kamarádů Čechů a cizinců. Často slyším názor, že cizinci berou Čechům práci. Opravdu je to tak? Nebo se jedná o spravedlivou konkurenci? Diskutovala jsem o tom s Rasulem Radžabovým, původem z Ázerbájdžánu.
Česká republika jiný pohled

O tom, jaký jste odborník, rozhodne váš pas

6. 5. 13 Liudmila Kopecká
Česká republika se v posledních letech stala výhodným místem pro obchod. Více a více zahraničních firem přesouvá svou výrobu do Česka nebo tu outsorcuje své služby. To mění strukturu pracovního trhu i požadavky na pracovníky. Také více a více lidí z mnoha zemí vidí možnost profesního uplatnění v České republice. A chtějí zkusit podnikatelské štěstí či získat pracovní zkušenosti....
Česká republika jiný pohled

Buchty švabachom od slovenské autorky Zusky Kepplové

16. 4. 13
"Asi najzaujímavejšej knižke z tohtoročnej prozaickej produkcie (Z. Kepplová: Buchty švabachom) sa podarilo podať hodnovernú a výstižnú správu o životnom obzore jednej generácie, a vlastne aj o stave sveta, v ktorom všetci žijeme..." napsala Ivana Taranenková.
Pracovní migrace, IntegraceSlovensko, Česká republika jiný pohled

Naštěstí jsem žádal vízum pomocí agentury

4. 8. 11
Já jsem přijel do Česka v lednu roce 2009. Dřív než jsem se rozhodl, že pojedu pracovat někam za hranice, tak jsem byl studentem gymnázia.
jiný pohled

Cestujeme pravidelně do Moskvy, kde na české ambasádě stále podáváme žádosti

4. 8. 11
Manžel tu má trvalý pobyt a já dlouhodobý. Jsme rodina. Máme tady práci a bydlení, platíme daně, všechno. Jen dcera nemá dlouhodobé vízum, které ji stále odmítají vystavit, jak na dlouhodobý tak na přechodný pobyt. Nyní má turistické vízum, které ji v Čechách nejde prodloužit, musíme proto jezdit do Ruska.
jiný pohled

Byla finanční krize a tak jsem na vízum čekala 2 roky...

4. 8. 11
O České republice jsem se dozvěděla od známých, řekli, že tady můžu pracovat.
jiný pohled

Měla jsem štěstí, že to tak dobře dopadlo - a to díky té agentuře, která to za mě zařídila

23. 2. 11
Jmenuji se Lan, žila jsem na severu Vietnamu. Moji rodiče jsou v Česku už 12 let a podnikají, mají zde trvalý pobyt. Vystudovala jsem gymnázium ve Vietnamu a pak mě rodiče pozvali do ČR za účelem sloučení s rodinou.
jiný pohled

"Pikantní“ podrobnosti žádosti o víza

13. 1. 11
Začalo léto a spolu se ženou jsme se rozhodli „trpět“ turistikou po historických památkách ve střední Evropě. Abychom nemuseli až do Kyjeva, rozhodli jsme se žádat o české víza na konzulátu ve Lvově. Rád bych se s Vámi nyní podělil o několik „pikantních“ momentů, na které si vzpomínám.
jiný pohled
1 | 2 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect