Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
23. 2. 11
Zdroj: migraceonline.cz

Měla jsem štěstí, že to tak dobře dopadlo - a to díky té agentuře, která to za mě zařídila

Jmenuji se Lan, žila jsem na severu Vietnamu. Moji rodiče jsou v Česku už 12 let a podnikají, mají zde trvalý pobyt. Vystudovala jsem gymnázium ve Vietnamu a pak mě rodiče pozvali do ČR za účelem sloučení s rodinou.

Rodiče pro mě zařídili doklady. Já ve Vietnamu jsem si musela zařídit jen pas. Rodiče mi řekli, že museli připravit potvrzení o ubytování, o financích (350 tisíc korun, který ušetřili) rodný list a kopii svých pasů. Podání žádosti na České ambasádě ve Vietnamu. si měla na starost nějaká vietnamská agentura, kterou moji rodiče znají už dlouho a vědí, že  umí takové věci dobře zařídit. Té agentuře dohromady zaplatili celkem 4000 dolarů (70 000 Kč). Šest měsíců po podání žádosti, v červenci roce 2009, mi agentura volala, že si mám přijít pro vízum.

Když jedou lidé do Česka za účelem sloučení rodiny, mají na české ambasádě v Hanoji ve frontě na vízum přednost. Takže jsem ve frontě čekala jen asi 2 hodiny, než jsem se dostala dovnitř. Ostatní asi musí čekat dlouho, protože co jsem slyšela od lidí, kteří stáli vedle mě ve frontě, tak někteří už čekali čtvrtý den, ještě se nedostali na řadu a nevěděli, jestli se ten den dostanou. Jak jsem přišla na ambasádu, hned mi dali vízum. Žádný pohovor se mnou nikdo nevedl. Měla jsem štěstí, že to tak dobře dopadlo - a to díky té agentuře, která to za mě zařídila. Dostala jsem vízum na 1 měsíc a řekli mi, že jakmile budu v ČR, tak mi ho prodlouží na rok a po roce na 5 let.

Odcházela jsem z české ambasády s radostí - a také trošku smutná, protože nebudu už ve Vietnamu a musím se rozloučit s kamarády, a nevím, jak budu žít v ČR, kde mám jen rodiče a všechno pro mě bude úplně nové. Udělala jsem malou oslavu a pozvala jsem moje kamarády, nebyli nadšení - naopak, byli smutní, že odjedu. Také mi ale řekli, že se tam, v Česku, možná budu mít lépe než tady, aspoň budu u rodičů, kteří mně chyběli už hodně dlouho.

Dne 30. 2. 2010 jsem přiletěla do Česka, rodiče pro mě přijeli na letiště. Měla jsem takovou radost, když jsem je viděla! Ale doteď mi pořad chybí kamarádi z Vietnamu. Je mi tu smutno, protože neznám nikoho než rodiče a nějaký jejich kamarády.

 Lan

6. ledna 2011

Přeloženo z vietnamštiny

23. 2. 11
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲