Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
4. 8. 11
Zdroj: migraceonline.cz

Byla finanční krize a tak jsem na vízum čekala 2 roky...

O České republice jsem se dozvěděla od známých, řekli, že tady můžu pracovat.

Pro vstup do České republiky jsem potřebovala dokumenty, a všechno to zařizovala mongolská agentura sídlící v Mongolsku. Potřebovala jsem peníze, které jsem zaplatila agentuře, aby mi zprostředkovala práci. Agentuře jsem koncem roku 2008 dala 1.500 euro a další 100 jsem pak zaplatila na ambasádě jako administrativní poplatek. Potřebovala jsem potvrzení od doktora, že jsem zdravá, a výpis z trestního rejstříku. Agentura mi poskytla všechny informace o práci v České republice. Byli seriózní.

Když jsem ale žádala o vízum, byla finanční krize a tak jsem na vízum čekala 2 roky. Před 2008 nikdo nemusel na pohovor. Poslat dokumenty a vyplněnou žádost, to bylo všechno. Ve frontě se ale tehdy stálo i 2 dny. Trvalo třeba měsíc, nebo tak, než člověk dostal vízum.

Já jsem ale musela na pohovor. Pozvánku na pohovor jsem dostala až na konci roku 2009. Bylo to pozvání na duben 2010. Seděla jsem před černou skleněnou tabulí, a ženský hlas na mně hovořil. Neviděla jsem nikoho. Vytušila jsem dvě ženy, jedna se ptala a druhá překládala. Ptali se mně, co jsem dělala předtím, co bych chtěla dělat v Čechách, a tak dále. Oni se mně ptali na věci, které mnozí před 2008 ani nevěděli – kam jdou, co budou dělat, atd. Agentura mně před pohovorem ujistila, abych mluvila pravdu, abych neklamala a řekla všechno, co vím.

Odpověď jsem dostala přesně za 91 dní. Měla jsem přijít na ambasádu po vízum. Potřebovali ale dokument, že jsem zdravotně pojištěna. Firma, u které jsem měla v Čechách pracovat, měla poslat potvrzení, že jsem pojištěná v České republice. Čekala jsem dalších 10 dní. Agentura obdržela od firmy papír, potvrzení o pojištění, poslala ho na ambasádu a to bylo všechno. Pak jsem dostala vízum na 6 měsíců. Dobrá věc byla, že agentuře jsem zaplatila až po obdržení víza a povolení k vycestování. Agentura byla asi opatrnější, protože v té době mnoho lidí vízum nedostalo.

Vízum jsem dostala 24. srpna a z Mongolska jsem odjela 3. záři 2010. Za cestu platila agentura. Kdybych ale o životě v České republice věděla víc, nepřišla bych. Nelíbí se mi tady.

Irekhjargal

Duben 2011

Přeloženo z mongolštiny

4. 8. 11
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲