Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
3. 7. 13
Zdroj: migraceonline.cz

Shaggy, izraelský mistr šíšy

Shaggymu Hamdanovi je 40 let, pochází z Izraele a žije v Polsku třináctým rokem. V tomto krátkém článku se dělí o své zkušenosti s příchodem do Polska, zakládáním své firmy a s byrokracií a poukazuje na absurdity okolo získání občanství.

Jmenuji se Emad, ale všichni mi říkají Shaggy. Do Polska jsem se přistěhoval před 13 lety z Jeruzaléma. Moje žena je Polka, máme tři děti a čekáme čtvrté. V Polsku pracují v gastronomii – prodávám vodní dýmky. Byl jsem to vlastně já, kdo začal vodní dýmky do Polska dovážet. Moje firma se jmenuje „The Master of Sheesha“. Zrovna chystám otevření nového obchodu s orientálními produkty a vodními dýmkami.

Od začátku jsem měl problémy s legalizací svého pobytu. Přesto, že moje manželka je Polka, nechtěli mi úřady udělit povolení k trvalému pobytu. Pořád dokola jsem musel odpovídat na velice nepříjemné otázky. Podle mého názoru se úředníci z Úřadu pro cizince ptají na příliš mnoho zbytečných a velice osobních otázek. Pro lidi, kteří si na čest potrpí tak jako Muslimové, to může být urážlivé. A kromě toho, když čekáte na rozhodnutí Úřadu, jak si chcete naplánovat svůj život a budoucnost rodiny? Zdejší byrokracie je něco, co lidi, kteří se tu chtějí usadit, určitě odrazuje.

Pokud bych měl dát přátelům v zahraničí radu, řekl bych jim: „V Polsku se neusazujte.“ Já tady mám rodinu, takže v Polsku určitě zůstanu, ale pohostinná země to podle mě tedy rozhodně není.

Opravdu mě překvapuje, že i když má žena je Polka a já tu pracoval 13 let, a i když mluvím plynně polsky a mé děti tu chodí do školy –přesto všechno mi nedají polské občanství. Prezidentská kancelář své rozhodnutí ani nezdůvodnila! Takhle by měla fungovat demokratická země? mnoho mých přátel tu má přesně ty samé problémy. Zaplatili spoustu peněz právníkům, někdy třeba až čtyři nebo pět tisíc zlotých , a přesto bylo rozhodnutí zamítavé.

Mnohokrát jsem byl obětí rasistických útoků, lidé na ulici na mě zírají a říkají mi: „Jdi domů“. Srdečné přijetí to tedy nepochybně není. Mám radost, že alespoň mým dětem se takové věci nestávají. Děti takové nejsou, nesoudí jiné tak rychle. No, alespoň prozatím.

Překlad: Pavel Sláma

image-1-.jpg image-10-.jpg

image-2-.jpg image.jpg

Fotografie: Maria Sternicka


Článek vznikl ve spolupráci s polským Institutem pro veřejné otázky (Institut sprav publicznych).

logo-institut-spraw-publicznych.gif

Článek byl napsán jako součást projektů Migration to the Centre, který finančně podpořila Evropská komise - program Evropa pro občany a Mezinárodní visegrádský fond. Za obsah článku odpovídá výlučně autor. Článek nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.

eu_visegrad_migcent_1.jpg

3. 7. 13
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲