Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
4. 8. 11
Zdroj: migraceonline.cz

Cestujeme pravidelně do Moskvy, kde na české ambasádě stále podáváme žádosti

Manžel tu má trvalý pobyt a já dlouhodobý. Jsme rodina. Máme tady práci a bydlení, platíme daně, všechno. Jen dcera nemá dlouhodobé vízum, které ji stále odmítají vystavit, jak na dlouhodobý tak na přechodný pobyt. Nyní má turistické vízum, které ji v Čechách nejde prodloužit, musíme proto jezdit do Ruska.

Cestujeme pravidelně do Moskvy, kde na české ambasádě stále podáváme žádosti o povolení k pobytu. V poslední den turistického víza vycestujeme do Moskvy, a podáme to tam. Krom práce a bydlení tu máme i psa, kterého musíme s sebou brát do Ruska pokaždé, když tam jedeme zařizovat dceřino vízum.

Poprvé jsme přijeli na pozvání, na 90 dnů. Během něj lze z České republiky dvakrát vycestovat. Když 90 dnů uplynulo, žádali jsme o turistické vízum, které nyní skončilo a tak opět žádáme o pozvání. Na pozvání potřebujeme prokázat minimálně 160 tisíc korun na kontě, cestovní zdravotní pojištění a čestné prohlášení, že po příjezdu do České republiky koupíme dceři zdravotní pojištění (už má zdravotní pojištění v České republice zakoupené na jeden rok).

Celý ten proces nás stojí hodně peněz. Za výpis z účtu v bance platíme 1000 korun, 300 korun za kolek, letenky nás stojí kolem 12.000 korun, poplatek na ambasádě stojí kolem 25 euro, navíc i samotné bydlení a život v Moskvě nás stojní hodně dost. Administrativní poplatek kolem 1000 rublů, cestovní pojištění 1 euro za jeden den tady v Čechách. V Moskvě nemáme nic, všechno jsme prodali, abychom mohli žít tady. Zůstala tam jen moje máma. V podstatě se nemáme kam vrátit.

Teď jsme zároveň v procesu posuzování pro víza pro sloučení rodiny, na jehož výsledek čekáme už od listopadu. Jednou už bylo zamítnuté, protože nám bylo řečeno, že nám chybějí nějaké papíry. Když jsme podávali dokumenty s žádostí na dlouhodobý pobyt pro naši dceru, řekli nám, že doba čekání je 180 dnů. Pak nám řekli 270 dnů a teď nevíme, co bude dál.

Myslíme, že tyto problémy dělají kvůli korupci se zdejšími nelegálními migranty. My tu ale máme už 10 let firmu, manžel má trvalý pobyt, a všechno děláme správně. Úřady by měly nějak rozlišovat, protože tohle je nespravedlivé.

My máme všechno tady, ale vlastně nežijeme ani zde, ani tam. Dceři je pouze šest let. Chodila do soukromé školky, protože do veřejné ji nevzali, neboť nemá vízum. Ani v Rusku do školky nemůže, protože na to je potřeba množství dokumentů, zapsat se předem, a celkově je to komplikované. Dcera nemá dokumenty a nemůže jít do školy, i když už je velká a je zralá na školu. Dochází zde na doučování z češtiny, ale když jí skončí vízum, bude muset kurz přerušit a odcestovat zpátky do Ruska. V Rusku zůstáváme kolen 10 dní a pak se s novým vízem vracíme do Čech.

Hodně našich známých to už vzdalo. Odešli z Čech, protože si nemohli finančně i mentálně dovolit cestovat stále tam a zpátky.

Tatiana

Květen 2011

4. 8. 11
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲