Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czTémata › Víza a hranice
Témata

Víza a hranice

Otevření vnitřních hranic Evropské unie je spojeno se zvýšenou kontrolou na jejích vnějších hranicích. Pro občany třetích zemí bývá získání víza do zemí Evropské unie finančně i časově nákladný proces. Zatímco dlouhodobá víza zůstávají v kompetenci jednotlivých členských států, systém vydávání krátkodobých víz je v rámci Schengenského prostoru podřízen společným pravidlům.

Cílem sekce Migrace a víza je nabídnout kritický pohled na současný vízový systém evropských států s důrazem na Českou republiku a vytvořit prostor pro reflexi jeho pozitivních i problematických aspektů, stejně jako celkového směřování evropské i národní vízové politiky.

Téma koordinuje Lucie Trlifajová (visawatch(AT)mkc.cz).

Sekce vznikla v rámci projektu "Visawatch", který je podpořen organizací CEE Trust - Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe.Příspěvky k tématu:

Umírání na hranicích Evropy můžeme zastavit

Umírání na hranicích Evropy můžeme zastavit

27. 4. 15 Zuzana Pavelková
Je to cynická strategie: pokud jich umře dost, možná to odradí ostatní. V praxi se však ukazuje jako chybná. Náročnost cesty přes Středozemní moře migranty neodradí. Z překážek na cestě do zemí EU naopak profitují pašeráci a organizovaný zločin. Řešením je umožnění legálních cest do Evropy a zavedení evropského záchranného programu ve Středozemním moři.
Víza a hranice, Migrace a EUEU články
Petice k tragédiím ve Středozemním moři - zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

Petice k tragédiím ve Středozemním moři - zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

21. 4. 15
Bohužel se stalo přesně to, čeho se AI a další organizace obávaly a důrazně na to upozorňovaly - že ukončení operace Mare Nostrum, při které bylo za více než rok jejího fungování zachráněno více než 150 000 migrantů a uprchlíků z potopených lodí a její nahrazení operací Triton s třetinovým rozpočtem a desetinou lidí povede k dalším tragédiím ve Středozemním moři....
Migrace a EU, Uprchlictví a azyl, Víza a hraniceEU články
Zastavme další tragédie ve Středozemním moři – otevřme bezpečné cesty pro uprchlíky do Evropy

Zastavme další tragédie ve Středozemním moři – otevřme bezpečné cesty pro uprchlíky do Evropy

21. 4. 15
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které sdružuje 18 nevládních organizací, vyjadřuje hlubokou soustrast s lidmi, kteří zahynuli při nebezpečné cestě do Evropy a současně vyzývá politické představitele ČR a EU, aby zabránili opakování podobných tragédií prostřednictvím azylové politiky, která umožní uprchlíkům bezpečně požádat o mezinárodní ochranu.
Migrace a EU, Víza a hranice, Uprchlictví a azylEU články
EU hledá své Inteligentní hranice

EU hledá své Inteligentní hranice

16. 4. 15 Karolína Babická
Evropská komise předložila v únoru 2013 legislativní návrhy, které společně tvoří balíček opatření týkající se tzv “inteligentních hranic”[1]. Cílem balíčku měl být boj proti nedovolenému přistěhovalectví tím, že bude snazší identifikace tzv. „overstayers”, tedy těch, kteří na území EU zůstávají v neregulérním postavení poté co jim vyprší víza a zrychlení kontrol na hranicích.
Migrace a EU, Uprchlictví a azyl, Víza a hraniceEU články
Itálie zachránila za 4 dny 8500 uprchlíků ze Středozemního moře - Česko deportuje desítky Kubánců do Maďarska

Itálie zachránila za 4 dny 8500 uprchlíků ze Středozemního moře - Česko deportuje desítky Kubánců do Maďarska

15. 4. 15 Martin Rozumek
14.3.2015 - Italská pobřežní stráž a námořnictvo zachránili ve Středozemním moři během posledních 4 dnů 8500 uprchlíků pocházejících převážně z Eritrey, Sýrie, Somálska, Etiopie a zemí subsaharské Afriky. Jiné členské státy EU, včetně Česka, nemají takový počet běženců ani za 5 let. Devět uprchlíků o víkendu ve vodách Středozemního moře zahynulo.
Migrace a EU, Uprchlictví a azyl, Víza a hraniceEU články

Ve Středomoří čeká smrt na tisíce migrantů, Evropa dává ruce pryč

24. 11. 14 Lucie Macková
V listopadu tohoto roku začala nová námořní operace Triton, kterou vede evropská agentura Frontex. Nahradí tak úspěšnou italskou operaci Mare Nostrum. V rámci nové operace dojde ke krácení výdajů na záchranné operace ve Středomoří a pravděpodobně dojde k nárůstu tragických havárií migrantů při cestě do Evropy.
Víza a hraniceEU komentáře

Publikace „Discovering migration between Visegrad countries and Eastern Partners“

22. 10. 14
Vyšla publikace, která představuje migrační situaci a migrační politiky v zemích Visegrádské čtyřky a Východního partnerství a popisuje vzájemné migrační vztahy a trendy mezi zeměmi. V publikaci jsou mimo jiné navrhována doporučení, která směřují jak do oblasti managementu statistických dat, tak i do oblasti tvorby migračních a integračních politik.
Pracovní migrace, Migrace a EU, Víza a hraniceEU, Ukrajina, Slovensko, Česká republika, Polsko, Maďarsko publikace a výzkumy

Vízová praxe států EU na Ukrajině (studie)

22. 10. 14
Studii o praktických otázkách vybavení víz z Ukrajiny do jednotlivých zemí EU představila koalice neziskových organizací Visa-free Europe Coalition. Studie přehledně charakterizuje, jak je časově, finančně i byrokraticky náročné získat víza do jednotlivých zemích EU a jaké druhy víz jsou pro tyto země vydávány....
Migrace a EU, Víza a hraniceEU, Ukrajina publikace a výzkumy

Celoevropská policejní operace proti nelegální migraci "Mos Maiorum"

17. 10. 14
Už od pondělí 13. října probíhá celoevropská policejní operace zaměřená proti nelegální migraci. Iniciovala ji italská vláda a bude trvat do 26. října. Všichni migranti, kdo si nejsou jisti, že jejich dokumenty jsou zcela v pořádku, by se měli mít na pozoru a vyhýbat se místům, kde lze očekávat kontroly.
Víza a hraniceEU komentáře

Majú cudzinci právo na právnu pomoc v konaniach pred cudzineckou políciou?

13. 10. 14 Miroslava Mittelmannová
Právo mať svojho právneho zástupcu v trestnom konaní je všeobecne známe a rešpektované pravidlo. Každý proti komu sa vedie trestné konanie má ústavou, medzinárodnými zmluvami[1] ako aj vnútroštátnymi zákonmi[2] jasne garantované právo na obhajobu.  O tom niet pochýb a v praxi sa to rešpektuje....
Integrace, Víza a hraniceSlovensko články
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 10 | »


Žánr:
- všechny žánryzměnit
Téma:
Víza a hranicezměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect