Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Itálie zachránila za 4 dny 8500 uprchlíků ze Středozemního moře - Česko deportuje desítky Kubánců do Maďarska

Itálie zachránila za 4 dny 8500 uprchlíků ze Středozemního moře - Česko deportuje desítky Kubánců do Maďarska
14.3.2015 - Italská pobřežní stráž a námořnictvo zachránili ve Středozemním moři během posledních 4 dnů 8500 uprchlíků pocházejících převážně z Eritrey, Sýrie, Somálska, Etiopie a zemí subsaharské Afriky. Jiné členské státy EU, včetně Česka, nemají takový počet běženců ani za 5 let. Devět uprchlíků o víkendu ve vodách Středozemního moře zahynulo.

Zlepšující se počasí v posledních dnech je jedním z důvodů letos největší vlny uprchlíků mířících do Evropské unie přes jižní Itálii. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes uvedl, že 8500 lidí bylo zachráněno za poslední 4 dny při pokusu přeplout Středozemní moře. Jen v neděli 12. dubna dorazilo do Itálie 3791 běženců, což je letošní rekordní číslo běženců v jednom jediném dni. V pondělí 13. dubna italská pobřežní stráž uskutečnila 10 záchranných operací. Záchranné operace realizovala italská pobřežní stráž a vojenské námořnictvo, často ve spolupráci s komerčními plavidly. "Je jasné, že migrační proudy z Libye budou pokračovat" uvedl ředitel Mezinárodní organizace pro migraci William Lacy Swing. Agentura EU pro ochranu hranic Frontex očekává v tomto roce až 1 milion migrantů, kteří přes Libyi dorazí do Evropské unie.

Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům k tomu uvádí: " Všechna čest nasazení Itálie ve Středozemním moři - její přístup je obdivuhodný. Je s podivem, jak zcela nedostatečná až směšná je celounijní záchranná operace Triton, vzhledem k počtu uprchlíků, kteří v loňském a letošním roce přišli do EU přes Itálii. " Rozumek dodává: "Je potřeba říci, že na druhé straně je cca desítka zemí EU, které nemají ani tisíc žádostí o azyl ročně. Například českým hlavním uprchlickým problémem posledních dní byla hladovka uprchlíků z Kuby v uprchlickém táboře v Zastávce u Brna, protestujících tímto způsobem proti nucené deportaci do Maďarska, které se potýká s podobnými problémy jako Itálie. Odpověď na uprchlické vlny musí celoevropská a Česka republika nemůže stát donekonečna stranou a tvářit se, že se jí společné problémy EU vůbec netýkají."

Více informací na:
Martin Rozumek
JUDr. Martin Rozumek je ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU).
15. 4. 15
...nahoru ▲