Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czTémata › Víza a hranice
Témata

Víza a hranice

Otevření vnitřních hranic Evropské unie je spojeno se zvýšenou kontrolou na jejích vnějších hranicích. Pro občany třetích zemí bývá získání víza do zemí Evropské unie finančně i časově nákladný proces. Zatímco dlouhodobá víza zůstávají v kompetenci jednotlivých členských států, systém vydávání krátkodobých víz je v rámci Schengenského prostoru podřízen společným pravidlům.

Cílem sekce Migrace a víza je nabídnout kritický pohled na současný vízový systém evropských států s důrazem na Českou republiku a vytvořit prostor pro reflexi jeho pozitivních i problematických aspektů, stejně jako celkového směřování evropské i národní vízové politiky.

Téma koordinuje Lucie Trlifajová (visawatch(AT)mkc.cz).

Sekce vznikla v rámci projektu "Visawatch", který je podpořen organizací CEE Trust - Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe.Příspěvky k tématu:

Ukrajinci uvítali polský liberální vízový režim

9. 7. 04
Polsko zavedlo víza pro občany Ukrajiny po dlouhé domácí diskusi a pod tlakem Evropské unie až v říjnu 2003. I přes to, že je tento režim relativně liberální (víza jsou zdarma), měl dopady na počet osob překračujících polsko-ukrajinské hranice....
Víza a hraniceUkrajina, Polsko články

Publikace "Monitoring of the Polish Visa Policy"

9. 7. 04
Nadace Stefan Batory a Helsinská nadace pro lidská práva prováděly v březnu 2004 monitoring polské vízové politiky. Smyslem monitoringu bylo vyhodnocení procesu získávání polských víz na konzulátech v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině a zda nejsou porušována lidská práva žadatelů. Zajímavé výsledky byly prezentovány 30.6. 2004.
Víza a hranicepublikace a výzkumy

Ryszard Cholewinski: Diskriminace cizinců na hranicích s Evropskou unií

16. 2. 04
Ryszard Cholewinski z právnické fakulty Univerzity v Leicestru je autorem studie Borders and Discrimination in the European Union z roku 2002, která hodnotí nerovné zacházení s občany třetích zemí na hranicích s Evropskou unií.

Víza a hranicepublikace a výzkumy
« | 1 | .. | 9 | 10


Žánr:
- všechny žánryzměnit
Téma:
Víza a hranicezměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect