Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Subdodavatelské vztahy a porušování pracovních práv občanů Evropské unie: od konkrétních případů k sýstémovým doporučením

Subdodavatelské vztahy a porušování pracovních práv občanů Evropské unie: od konkrétních případů k sýstémovým doporučením

Multikulturní centrum Praha vydalo policy paper s názvem: „Subdodavatelské vztahy a porušování pracovních práv občanů Evropské unie: od konkrétních případů k systémovým doporučením“ a představilo jej v rámci semináře pod záštitou konaného v pondělí 20. června v budově Ministerstva práce a sociálních věcí.

policy_papers_2-page-001.jpg

Policy paper vychází ze spolupráce MKC Praha, Kanceláře veřejné ochránkyně práv a Diakonie ČCE.  Vznikal na základě zmapování a právní analýzy konkrétních případů skupin zaměstnanců ze států EU, kteří v České republice pracovali většinou přes několik úrovní subdodavatelů a opakovaně se setkali se závažným porušením svých práv.

Na semináři, který proběhl pod záštitou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, byly v rámci představovaného policy paperu diskutovány tři palčivé nedostatky tuzemského pracovněprávního nastavení: slabá role inspekce prácenadužívání forem nepřímého zaměstnávání a neinformovanost zahraničních pracovníků ze států EU. Ti by měli mít na trhu práce s českými zaměstnanci rovné podmínky.

O semináři více zde.

K projektu LABCIT více zde

Marek Čaněk
Vystudoval sociologii na Středoevropské univerzitě ve Varšavě, mezinárodní vztahy na FSV UK a absolvoval doktorské studium v oboru politologie na FF UK. Věnuje se dlouhodobě regulaci pracovní migrace v České republice, postavení cizinců na trhu práce a politickým právům imigrantů. Byl ředitelem Multikulturního centra Praha.

 

Pavel Čižinský
Mgr. Pavel Čižinský, právník a politolog, v současné době působí jako advokát v Praze, specializuje se též na migrační právo, úzce spolupracuje s nevládní organizací Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva a s některými dalšími organizacemi. Je členem Výboru pro práva cizinců při Radě vlády ČR pro lidská práva.

 

Hana Lupačová
Hana Lupačová je asistentkou soudkyně Nejvyššího správního soudu, doktorandkou na Paneurópské vysoké škole v Bratislavě a vyučující v Klinice uprchlického a cizineckého práva na Masarykově univerzitě. Momentálně je na rodičovské dovolené.
29. 6. 16
...nahoru ▲