Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czZemě › Německo

Migrace v zemích střední a východní Evropy

Země střední a východní Evropy - migrace

Německo

Podle německého statistického úřadu žilo na konci roku 2011 v Německu přibližně 7 milionů cizinců (7,9% populace), přičemž téměř pětina občanů Německa má migrantský původ. V posledních letech (2010-2012) dochází k nárůstu počtu imigrantů o 20%, zároveň se však zmenšují rozdíly mezi počtem migrantů do Německa a těch, kteří z něho odcházejí.

Imigranti nejčastěji přicházejí z Turecka, Itálie, Polska, Srbska a Řecka. Víc jak třetinu imigrantů tvoří občané členských států Evropské unie. Vzhledem k omezení vstupu na pracovní trh, přicházejí migranti do Německa na základě sloučení rodiny, etnického původu (Němci z východní Evropy a bývalého SSSR) a jako žadatelé o azyl. V posledních letech došlo (podle dat německého MV) k nárůstu pracovní migrace na vysoce kvalifikované pozice a výrazně stoupl počet přicházejících univerzitních studentů.

Německá migrační a azylová legislativa je upravována převážně na federální úrovni. Základ tvoří Imigrační zákon, jehož součástí je i Zákon o pobytu, který upravuje vstup, pobyt a zaměstnávání občanů třetích zemí. Získaní azylu a uznávání uprchlického statutu je zastřešeno ústavními zvyklostmi a Azylovým zákonem.

Směr politice integrace imigrantů udává Národní integrační plán, který obsahuje 400 návrhů opatření k vytvoření nových příležitostí pro cizince a podporu jejich integrace. Samotná integrační politika je podle vlády založena na snaze poskytovat podporu integračních snah při vytváření určitých požadavek. Klíčovým opatřením jsou celostátně nabízeny integrační kurzy, které se zaměřují především na jazyk a základní znalost zákonů a společnosti v Německu. Stále častěji dochází k zvyšování významu integrace na lokání úrovni. Jednotlivé projekty se soustředí na předškolskou výchovu, zaměstnávání učitelů migrantského původu, zvýšení kompetencí imigrantů na pracovním trhu, podporu přístupu k zdravotní a sociální péči a umožnění dialogu mezi zástupci různých kultur.

Politika „hnědne“ nejen na východě Německa. Co je za úspěchem AfD?

Politika „hnědne“ nejen na východě Německa. Co je za úspěchem AfD?

1. 4. 16 Jos Stübner
Německá média a politici do nedávných komunálních a zemských voleb opakovali, že se nárůst podpory krajní pravice týká pouze východní části země. Podíváme-li se na počet útoků na ubytovny pro uprchlíky, tak skutečně platí, že východní spolkové země drží „prim“. Pegida, respektive Legida v Lipsku, mají silné zázemí pouze v Sasku. ...
Migrace a EU, Uprchlictví a azyl, IntegraceNěmecko články
Když uprchlíci nakupují na Moldavě - fotoreportáž

Když uprchlíci nakupují na Moldavě - fotoreportáž

29. 2. 16 Jan Dítko

Moldava v Krušných horách je jedno z hraničních míst, kde se potkávají český a německý přístup k uprchlíkům.

Integrace, Migrace a EU, Uprchlictví a azylEU, Německo, Česká republika články
Uprchlíci na Moldavě nejsou „narušitelé hranic“

Uprchlíci na Moldavě nejsou „narušitelé hranic“

29. 2. 16 Eva Holá
V posledních dnech se v médiích objevily zprávy o tom, že do příhraniční obce Moldava na Teplicku jezdí nakupovat „migranti“ z Německa. Do vietnamských obchodů na Moldavě to totiž mají žadatelé o azyl bydlící v ubytovně na německé straně pěšky nedaleko, na rozdíl od patnácti ...
Integrace, Migrace a EU, Uprchlictví a azylNěmecko, Česká republika komentáře
Proti nenávisti a "pevnosti Evropa"

Proti nenávisti a "pevnosti Evropa"

3. 2. 16
V sobotu 6. února v Praze proběhnou dvě akce Za Evropu beze strachu a nenávisti #REFUGEESWELCOME a Solidarita bez hranic: Akční den proti pevnosti Evropa. Multikulturní centrum Praha tyto důležité projevy občanského nesouhlasu s růstem nenávisti ve společnosti podporuje.
EU, Německo, Česká republika tiskové zprávy

Série česko-německých workshopů: Ne v našich zemích? Uprchlíci, azyl a základní lidská práva ve vzdělávání a práci s mládeží

3. 2. 16

Multikulturní centrum Praha a AdB, Berlin ve spolupráci s Nadací Brücke Most vás zvou na série česko-německých workshopů, které se zaměřují na společné zkoumání strategií, koncepcí a vzdělávacích nástrojů výchovy k občanství mladých lidí ve vztahu k evropské diskusi o migraci, uprchlících a právu na azyl.

Uprchlictví a azyl, Média a menšinyEU, Německo, Česká republika
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 12 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect