Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czTémata › Gender a migrace
Témata

Gender a migrace

Gender – ve smyslu sociální konstrukce ženství a mužství a nerovností z této konstrukce vyplývajících – zásadně ovlivňuje migraci a její dopady na společnost a jednotlivce na mnoha různých úrovních: kdo migruje, proč, kam, na jak dlouho a s jakými dopady? Genderové ideologie také (často implicitně) formují migrační politiky a fungování institucí, které se pokoušejí migraci kontrolovat.

Tato tematická sekce si klade za cíl diskutovat gender a migraci na různých úrovních a ptát se, jak gender formuje prožívání různých forem migrace a formování identit migrujících žen a mužů; jak ovlivňuje migrační praktiky a související politiky a instituce.

Ilustrační foto Jozef Ondzik (Projekt "Kolik cest vede na Florenc?").Příspěvky k tématu:

V současnosti realizujeme k tématu následující projekty: Ženy za pultem. Proměny práce a pracovních podmínek domácích a zahraničních pracovnic v obchodu

Recenze knihy Gendered Transitions. Mexican Experiences of Migration autorky P. Hondagneu-Sotelo

4. 3. 10 Adéla Souralová
Kniha "Gendered Transitions. Mexican Experiences of Migration" přináší první komplexní pohled na téma "gender a migrace", mapuje mexickou migraci žen a mužů z Mexika do USA a zdůrazňuje gender jako organizační princip migračního procesu.
Gender a migracerecenze

Gender a náboženství: přidaná hodnota nebo základní součást výzkumu migrace?

10. 1. 10 Denisa Sedláčková, Adéla Souralová
Článek shrnuje výzkumy migrace, které reflektují náboženství (religiozitu) a gender migrujících. Jeho cílem je představit migraci jako proces, který je ovlivňován a zároveň sám ovlivňuje religiozitu a genderovou diverzitu migrujících. Autorky prezentují základní témata a aspekty vybraných výzkumů ve snaze poukázat na kontextualitu migrační zkušenosti.
Gender a migracečlánky

OSCE Příručka genderově citlivé politiky pracovní migrace

20. 9. 09
OSCE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) vydala první mezinárodní Příručku genderově citlivé politiky pracovní migrace.
Gender a migracepublikace a výzkumy

Care drain versus brain drain: Pracovní migrace žen

20. 9. 09 Adéla Souralová
Článek se zaměřuje na pracovní migraci žen, jejíž zkoumání je často zachyceno v pasti genderových stereotypů a kulturních představ o povaze tzv. „ženské migrace“. Text na příkladě tzv....
Gender a migracečlánky

Feminismus v transnacionálních migračních studiích

12. 8. 09 Rhacel Salazar Parreñas
Tento článek se zaměřuje na feministická dilemata související s rostoucí feminizací migrace. Autorka diskutuje tato dilemata na metodologické i teoretické rovině....
Gender a migracečlánky

Publikace: Deník migranta, deník migrantky. Osm příběhů o integraci cizinců a cizinek

12. 8. 09
Publikace Evropské kontaktní skupiny obsahuje příběhy osmi žen a mužů, kteří/ré přijeli/y do ČR z různých zemí a z různých důvodů. V příbězích popisují své zkušenosti a zážitky spojené s emigrací a životem v nové zemi. Každý příběh je zaměřen na jinou problematiku integrace.
Gender a migracepublikace a výzkumy

Nová publikace EKS: Ženy migrantky v České republice

7. 5. 09
"Přijdeš, spadneš do postele, a pak zase od rána- jazyk neznáš, nic neznáš, 20 dní jsme odpracovali, nedostali žádnou korunu. (Azylantka z Arménie). "......
Gender a migracepublikace a výzkumy

Katalog výstavy Životy "těch druhých" ke stažení

9. 2. 09
Katalog výstavy Životy "těch druhých" přibližuje v podobě fotografií a literárně ztvárněných životních příběhů jedenácti žen cizinek. Evropskákontaktní skupina, která katalog vytvořila, tak umožňuje nahlédnout do osudů jedenácti žen, které nalezly svůj domov v České republice, a dozvědět se více o každodenním životě v Kyrgyzstánu, Bělorusku, Afghánistánu, Rusku a Ukrajině.
Gender a migracepublikace a výzkumy

Pokračování kolekce článků na téma „Gender a překračování hranic“ na stránkách Re-Public

18. 12. 08
Upozorňujeme na nové články o gender a migraci zveřejněné v online časopisu Re-public. Vyšla druhá část zvláštního čísla "Gendering border crossings". Číslo usiluje o problematizování bezpečnostní rétoriky, která pojímá překračování hranic jako hrozbu bezpečnosti státu, národa nebo obyvatelstva.
Gender a migracepublikace a výzkumy

Publikace „INTERFACE – imigranti a národní integrační strategie“

3. 10. 08
Publikace „INTERFACE – imigranti a národní integrační strategie“ přibližuje roli rodiny v procesu integrace migrantů v pěti evropských zemích. Studii v angličtině vydal Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.
Gender a migrace, Integracepublikace a výzkumy
« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »


Žánr:
- všechny žánryzměnit
Téma:
Gender a migracezměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect