Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czZemě › Polsko

Migrace v zemích střední a východní Evropy

Země střední a východní Evropy - migrace

Polsko

Přestože počet lidí, kteří odcházejí z Polska, klesá, je Polsko tradičně vnímáno především jako emigrační země. V porovnání s ostatními středoevropskými zeměmi je relativně otevřeno k přijímání pracovních migrantů.

Od roku 2007 se počet vydaných pracovních povolení se zvyšuje, občanům Běloruska, Gruzie, Moldavska, Ruska a Ukrajiny je navíc v Polsku usnadněn proces udělování pracovních víz. Podle Eurostatu (2011) tvoří občané cizích zemí pouze 0.1% polské populace, což je nejméně z celé Evropy. Podle oficiálních statistik má v Polsku přes devadesát tisíc cizinců povolený pobyt, dalších 50 – 70 tisíc cizinců může v zemi pobývat nelegálně (nevládní neziskové organizace odhadují celkový počet cizinců až na téměř půl milionu).

V roce 2011 Národní shromáždění vydalo Zákon upravující legalizaci pobytu cizinců, třetí a nejvíce liberální nařízení v řadě. V roce 2009 byl přijat nový zákon o polském státním občanství. V roce 2012 byl také přijat první komplexní dokument o migrační politice: Polská migrační politika – současný stav a navazující kroky, který pojednává i o otázce integrace přistěhovalců. Přehled vývoje v oblasti migrace v Polsku v letech 2009-2012 je dostupný zde.

Kniha: Labour Immigration Policy in a Country Known for Emigration: Poland's Policy Towards Economic Immigration after EU Accession

21. 6. 14
Na konci roku 2013 byla publikována kniha s názvem Labour Immigration Policy in a Country Known for Emigration: Poland's Policy Towards Economic Immigration after EU Accession od Agnieszky Zogaty-Kusz.
Pracovní migracePolsko publikace a výzkumy

Nové příběhy dobrého vojáka Švejka: Podrývání státu a kulturní blízkost v ukrajinsko-polském pohraničí.

26. 3. 14 Jakub Grygar
Představujeme článek, který vyšel v Sociologickém časopise 4/2013. Cílem tohoto článku je studovat tvůrčí díla kreativní paměti a porovnat je se státem podporovanou reprezentací minulosti. Jako příklad je uvedena analýza vztyčování soch hlavního hrdiny románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka v pohraničním regionu západní Ukrajiny.
Ukrajina, Polsko publikace a výzkumy

Video: Kdo se bojí regularizace?

10. 10. 13
Seminář o situaci neregistrovaných migrantů v Česku a Evropě pořádal Friedrich Ebert Stiftung, zastoupení v ČR, Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR a Sociologický ústav Akademie věd, v.v.i, v spolupráci s Multikulturním centrem Praha 16. Dubna 2013.
Regularizace nelegální migraceČeská republika, Polsko audio/video

Kdo se bojí regularizace? Rozhovor s polskou aktivistkou Lesiou Kostinou

27. 8. 13 Marie Heřmanová, Eva Dohnalová
Lesia Kostina se narodila na Ukrajině, ale už téměř 10 let žije v Polsku. Posledních 7 let byl její pobyt i její práce v Polsku ilegální – to se ale změnilo regularizací v roce 2012. Lesia byla jedna z těch, kteří ji odvážně prosazovali a nakonec uspěli....
Regularizace nelegální migracePolsko rozhovory

Istanbul a Dillí ve Varšavě. Plány a strategie migrantů z Asie a Středního východu v Polsku

18. 4. 13
Polská organizace Instytut Spraw Publicznych (Institut pro veřejné otázky, IPA) zorganizovala v rámci projektu Migration the Centre 28. března 2013 veřejnou debatu o postavení migrantů z Asie a Středního východu na polském pracovním trhu....
Pracovní migracePolsko audio/video
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 11 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect