Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czO násProjekty › Za lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva (STRONGLAB)

Za lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva (STRONGLAB)

Pracovní trhy zemí V4 se v poslední době potýkají s nárůstem pracovní migrace z Ukrajiny a jiných evropských států. I přesto, že je pracovní migrace tématem veskrze mezinárodním, přeshraniční spolupráce nejen inspektorátů práce, ale také nevládních neziskových organizací a odborových organizací není příliš velká. Výzkum a zkušenosti nevládních organizací asistující migrujícím pracovnicím a pracovníkům nicméně poukazují na časté případy porušování pracovních práv, které mají přeshraniční rozměr, proto je třeba rozsah těchto aktivit rozšířit.

O projektu

V tomto kontextu projekt „Za lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva v oblasti pracovní migrace“ cílí na posílení spolupráce a sdílení zkušeností mezi inspekcemi práce, nevládními organizacemi a dalšími relevantními subjekty za účelem posílení prosazování pracovních norem a vymahatelnosti pracovních práv.

Projektový tým konkrétně provádí analýzu modelů pracovní migrace a soustředí se na mechanismy porušování práv zahraničních pracovnic a pracovníků v zemích V4 se zaměřením na Ukrajinu jako vysílající zemi. Výsledky výzkumu shrnou zprávy z jednotlivých zemí, které poskytnou aktuální informace o porušování pracovních práv a představí doporučení relevantní pro zajištění důstojných pracovních podmínek. Na národní úrovni se projekt zaměřuje na posílení spolupráce mezi inspekcemi práce, nevládními organizacemi a dalšími aktéry pracujícími v této oblasti. Na Ukrajině je usilováno o zapojení nových aktérů na podporu migrujících. Na mezinárodní úrovni se projekt snaží vytvořit fórum pro sdílení zkušeností s osvědčenými postupy a společnými aktivitami.

Projekt je financován Mezinárodním visegrádským fondem a Ministerstvem zahraničních věcí Nizozemského království a uskutečňován v období od února 2017 do července 2018. Kromě Multikulturního centra Praha projektové konsorcium zahrnuje také fondacja "Nasz Wybór" (Polsko), Centrum pro výzkum etnicity a kultury (Slovensko), AnBlokk Kultúra- és Társadalomtudományi (Maďarsko) a Charitativní nadace "Zaporuka" (Ukrajina).

Doba trvání: 01/02/2017—31/07/2018

Donor: Mezinárodní visegrádský fond a Ministerstvo zahraničních věcí Nizozemského království

Partneři:

Fundacja "Nasz Wybór"
Centrum pre výskum etnicity a kultúry
AnBlokk Kultúra- és Társadalomtudományi
Charitable Foundation "Zaporuka"

Projektová koordinátorka: Hedvika Janečková, hedvika.janeckova@mkc.cz


Projekt je financován Mezinárodním visegradským fondem a Ministerstvem zahraničních věcí Nizozemí - www.visegradfund.orgwww.minbuza.nl.

 


Výstupy projektu:

Češi a imigranti jako levná pracovní síla? Prekérní podmínky lidí vysílaných za prací v rámci EU.

Češi a imigranti jako levná pracovní síla? Prekérní podmínky lidí vysílaných za prací v rámci EU.

31. 7. 18

Víte co je vysílání pracovníků? Jaké problémy se k vysílání nejčastěji váží? Dopadají tyto problémy i na české pracovníky? A jak je to s pracovní migrací Ukrajinců do ČR?

Pracovní migraceEU, Ukrajina, Česká republika, Polskoprojekty
Polské odborové svazy a zahraniční zaměstnanci: je potřeba spolupracovat

Polské odborové svazy a zahraniční zaměstnanci: je potřeba spolupracovat

27. 7. 18 Olena Babakova
Polští odboráři již zaznamenali přítomnost významného počtu zahraničních pracovnic a pracovníků v zemi a jsou připraveni jim pomoci. Zůstává ale několik problémů: migranti potřebují častěji pouze právní konzultace než intervence odborů, většina z nich totiž pracuje v Polsku sezónně, a tak se mnohdy nedočkají důsledků odborové intervence.
Pracovní migraceUkrajina, Polskočlánky
Moderní evropští gastarbeiteři?  Problematické aspekty vysílání a nová vysílací směrnice

Moderní evropští gastarbeiteři? Problematické aspekty vysílání a nová vysílací směrnice

23. 7. 18 Michal Trčka
Vysílání pracovníků na evropském trhu se od devadesátých let ukázalo být problematickým jevem spjatým s intenzivním vykořisťováním a různými nekalými praktikami. V květnu 2018 byl schválen návrh finální podoby směrnice, která by měla značnou část problémů vyřešit....
Pracovní migrace, Regularizace nelegální migraceEU, Ukrajina, Česká republikačlánky
Práce v Česku s polským vízem: zaměstnávání Ukrajinců s pololegálním statusem zkoumá nový výzkum o pracovní migraci

Práce v Česku s polským vízem: zaměstnávání Ukrajinců s pololegálním statusem zkoumá nový výzkum o pracovní migraci

6. 6. 18
V loňském roce médii prolétla kauza firmy Rohlík.cz, která zaměstnávala ukrajinské pracovníky s polskými vízy. Majitel firmy se bránil a upozorňoval na to, že neporušuje zákon, policie ale tak jako tak část pracovníků vyhostila. Aktuální výzkum Multikulturního centra Praha ukazuje, že podobné praktiky jsou ovšem na českém pracovním trhu běžné a rozšířené....
Pracovní migraceEU, Ukrajina, Česká republikatiskové zprávy
Co nejvíce trápí vysílané zaměstnance? Nevyplacené mzdy, odhaluje unikátní výzkum o ukrajinských pracovních s polskými vízy

Co nejvíce trápí vysílané zaměstnance? Nevyplacené mzdy, odhaluje unikátní výzkum o ukrajinských pracovních s polskými vízy

31. 1. 18

S radostí Vám představujeme výsledky výzkumu „Za lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva v oblasti pracovní migrace“ (STRONGLAB). Skládá se z pěti zpráv ze zúčastněných zemí (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Ukrajina) a poskytuje přehled o modelech pracovní migrace a o porušování práv migrujících pracovníků.

Ukrajina, Slovensko, Česká republika, Polsko, Maďarskoprojekty
Jak vymáhat dodržování pracovních práv migrujících pracovníků? Inspektoráty práce musí spolupracovat, shodli se odborníci

Jak vymáhat dodržování pracovních práv migrujících pracovníků? Inspektoráty práce musí spolupracovat, shodli se odborníci

29. 12. 17
Práce šest dní v týdnu, dvanáctihodinové šichty, nemožnost vyjednat si třeba i neplacené volno nebo chybějící zdravotní a sociální pojištění. Tomu čelí někteří zahraniční pracovníci v zemích Evropské unie. I v Česku se pracovní trh dlouhodobě prekarizuje především v důsledku tlaku na vysokou flexibilitu a snižování nákladů na pracovníky....
EU, Česká republikatiskové zprávy

Ukrajinská migrace pod taktovkou české politiky

12. 5. 17 Michal Trčka
Pracovní migrace z Ukrajiny do České republiky je téma, které se v poslední době dostává do popředí zájmu. Jak je schopna reagovat česká migrační politika na současné migrační výzvy? Jak funguje v současnosti tzv. klientský systém? Na tyto a další otázky odpovídali hosté diskusního večera v rámci cyklu Lidové školy migrace v Městské knihovně v Praze 18. dubna 2017.
Lidová škola migraceEU, Ukrajina, Česká republika, Polskoprojekty
Ukrajinská expertka: Migranti získají v Polsku pracovní víza snadno, pak jdou do Čech

Ukrajinská expertka: Migranti získají v Polsku pracovní víza snadno, pak jdou do Čech

12. 5. 17

Kontroverzi ohledně zaměstnávání cizinců na hraně zákona rozpoutala v Česku kauza internetového obchodu Rohlik.cz. Razie ve skladech e-shopu ukázala na praxi, kdy tuzemské firmy dávají práci migrantům, kteří mají schengenská víza z Polska. České podmínky jsou nastaveny tak přísně, že podnikatelé, kterým chybí lidé, jdou oklikou. 

Migrace a EUEU, Ukrajina, Česká republika, Polskorozhovory
TZ: Nový projekt MKC Praha usiluje o lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva

TZ: Nový projekt MKC Praha usiluje o lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva

12. 5. 17

V rámci mezinárodního projektu, který reaguje na nárůst pracovní migrace do střední Evropy, proběhlo 28. a 29. dubna v Praze první setkání. Sešli se na něm odborníci a zástupci nevládních organizací ze zemí Visegrádské skupiny a Ukrajiny.

Pracovní migraceEU, Ukrajina, Slovensko, Česká republika, Polsko, Maďarskoprojekty
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect