Osvěta v ukrajinských facebookových a telegramových skupinách
Projekt se zaměřil na podporu ukrajinské komunity v Česku a na ověření možností online terénní práce. Jeho cílem bylo zvýšit povědomí Ukrajinců o pomoci obětem předsudečného násilí a zároveň získat praktické poznatky z monitoringu online prostředí, které mohou využít i další organizace a instituce. Realizovány byly aktivity osvěty (infografiky, články v ukrajinštině) a rozsáhlý monitoring sociálních sítí, zaměřený v první řadě na ukrajinské, ale později i na lokální či dezinformační facebookové skupiny. Projekt zahrnoval proškolení peer pracovnic a průzkum více než 80 online skupin a kanálů. Výstupem je podrobná metodika, která jednak shrnuje poznatky z monitoringu, jednak poskytuje návod pro ty, kdo by se online terénní prací chtěli začít.Délka trvání: 1. 6. 2024 – 31. 5. 2025
Donor: nadace T-Mobile, program Česko bez předsudků
Primárním cílem projektu bylo zvýšit povědomí ukrajinské komunity o možnostech pomoci v případě, že se stanou terčem předsudečného násilí. Sekundárním cílem pak bylo ověřit v praxi koncept online terénní (sociální) práce a získat poznatky, které mohou být užitečné i pro další neziskové organizace či státní instituce, jež by se chtěly tomuto typu práce věnovat.
Pro naplnění prvního cíle jsme se soustředili na dvě hlavní oblasti: monitoring a osvětu. Ukázalo se, že individuálních případů předsudečného násilí jsme zaznamenali méně, než jsme původně očekávali. Prvek osvěty tak nebyl tak výrazný jako monitoring. Proto jsme přislíbenou metodiku terénní práce v online prostředí rozšířily na dvojnásobný rozsah, kdy první část obsahuje i poznatky z monitoringu.
Metodika se tak stala přínosnou i pro další cílovou skupinu - sociální pracovníky, úředníky, výzkumníky a další, kteří se při své práci setkávají s uprchlíky z Ukrajiny. Vedle ukrajinských skupin na Facebooku a Telegramu jsme se zaměřili i na další online komunity, které byly klíčové pro šíření informací, nebo kde se objevovaly nenávistné projevy vůči Ukrajincům a Ukrajinkám. Do monitoringu jsme proto zahrnuli i dezinformační a národovecké skupiny, kde jsou ukrajinští uprchlíci častým terčem útoků. Naše ukrajinské peer pracovnice navíc při monitoringu narazily na projevy předsudečné nenávisti i v lokálních skupinách zaměřených například na nabídky práce či bydlení.