MigFilm
Téma uprchlictví a migrace v současnosti rezonuje celou českou společností. Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung nabízí proto pohled na tuto oblast optikou filmových kamer. Připravilo pro diváky unikátní filmový minifestival zaměřený na díla, kde hlavní roli hraje právě migrace nebo jevy s ní spojené.Festival nabídne během dvou dnů hrané i dokumentární filmy a diskuze se zajímavými hosty. V únoru 2019 se uskuteční již čtvrtý ročník této minipřehlídky. Akce se koná ve dnech 10. a 11. února v kině Ponrepo.
Festival se pořádá v rámci projektu Lidová škola migrace.
Program MIGFILM 2019
Letos jsme pro vás připravili nabitý program: můžete se těšit na dokumentární exkurz do neonacistických vesnic nebo na film z dystopické budoucnosti, ve které z Evropy utíkají uprchlíci do Jihoafrické republiky. Velkou událostí bude uvedení českého dokumentárního snímku Central Bus Station, který popisuje mikrokosmos předimenzovaného autobusového nádraží v Tel Avivu. Film byl v ČR promítán zatím pouze na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, takže naše projekce bude jedinečnou příležitostí vidět jej ještě před jeho vstupem do běžné distribuce. Po filmu budete moct diskutovat s jeho režisérem Tomášem Elšíkem.
Neděle 10. 02. 2019
17:00 Íránec ve vesnici nácků (Im Nazidorf), 2015, dokument, 30 min, německy s českými titulky
Reportér Michel Abdollahi, německý reportér íránského původu, se na měsíc přestěhuje do vesnice Jamel v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Většina z jejích obyvatel se hlásí k extrémní pravici, ve vesnici stojí například ukazatel, který směřuje do Hitlerova rodiště Branau am Inn. Co zde reportér zažije a co se dozví o místních lidech?
Následuje diskuze:
Jan Charvát, politolog a odborník na extremismus
moderace: Fatima Rahimi, novinářka
19:00 Return to Afghanistan, 2017, dokument, 40 min, s německými a českými titulky
Téměř 40 let násilných konfliktů mělo za následek, že ze země uprchly miliony Afghánců. Tyto příběhy se táhnou napříč generacemi. Teď jsou mnozí z nich donuceni vrátit se: například z Pákistánu, Íránu nebo Evropy. Jaký je návrat (mnohdy po letech) z exilu do rodné země? Co zde příchozí čeká?
Následuje diskuze:
Hana Franková, Organizace pro pomoc uprchlíkům
Tereza Engelová, novinářka
Moderace: Fatima Rahimi, novinářka
21:00 Vzhůru do neznáma (Aufbruch ins Ungewisse), 2018, celovečerní film, 88 min, německy s českými titulky
Evropa, nedaleká budoucnost. Z Hamburgu se na útěk před autoritářským režimem vydává rodina Schneiderů, spolu s ostatními míří do JAR, jediné země, která ještě přijímá uprchlíky z Evropy. Schneiderovi se vydají do rukou pašeráků, ocitnou se ve vratkém člunu na otevřeném moři nebo v uprchlických táborech v Namibii. Jak dopadne jejich cesta? Jediný letošní hraný film v programu MIGFILMu kromě osudů současných běženců z Afriky nebo Blízkého východu dává vzpomenout i na to, jak lidé utíkali z Německa před národním socialismem.
Následuje diskuze:
Zuzana Schreiberová, Multikulturní centrum Praha
Jakub Múčka, Encyklopedie migrace
Moderace: Tereza Vávrová, Antikomplex
Pondělí 11. 02. 2019:
20:30 Central Bus Station, 2018, dokument, 75 min, české titulky
Telavivské centrální autobusové nádraží bývalo ještě nedávno největší na světě. Předimenzovaný prostor ale neslouží plně původnímu záměru – přivést sem zástupy lidí, kteří zmateni designem interiéru podlehnou nákupní horečce. Z betonového monstra, které nepůjde ani snadno zbourat, se stala postupně schrána, zabydlovaná dočasně lidmi z okraje společnosti – uprchlíky, kriminálními živly, prostitutkami. Nádraží fascinuje všudypřítomným pocitem rozkladu, za nímž se ovšem skrývá řada ostrůvků nečekaně dynamického života, od muzea jidiš, jehož ředitel pořádá výstřední představení, až po celou čtvrť filipínských přistěhovalců. Filmem i prostorem nás provází Yonatan, muž z významné židovské rodiny, který vyrůstal ve Spojených státech a po vynuceném návratu do Izraele a zkušenosti z armády začal před každodenní realitou čím dál častěji unikat do nekonečných prostor zpola vybydleného nádraží.
Film získal Zvláštní uznání poroty na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.
Následuje diskuse:
Tomáš Elšík, režisér filmu
Moderace: Tomáš Samek
Vstup volný.