Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Migfilm – za migrací do kina

Migfilm – za migrací do kina

Téma uprchlictví a migrace v současnosti rezonuje celou českou společností. Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung se rozhodlo nabídnout pohled na tuto oblast optikou filmových kamer a připravilo unikátní filmový minifestival zaměřený na díla, kde hlavní roli hraje právě migrace nebo jevy s ní spojené. Migfilm se uskuteční ve dnech 24. - 25. 5. 2016 v prostorách pražského kina Ponrepo. 

Zatímco první den budou promítány dokumentární filmy, na druhý den jsou připraveny filmy hrané - drama i komedie. Kromě diskusí po projekcích festival také doprovodí komentovaná procházka připomínající pražský příběh uprchlíka Norberta Auerbacha, který se stal významným hollywoodským producentem.

Festival bude zahájen promítáním dvou dokumentárních filmů. Krátký snímek Paříž, Londýn, Madrid (A labour of care) poukazuje na fakt, že stárnoucí obyvatelé dnešních evropských velkoměst by se již neobešli bez práce migrantek, které působí jako ošetřovatelky, domácí zdravotní sestry či pečovatelky. Dokument zachycuje osudy žen z Pobřeží Slonoviny, Portugalska, Kamerunu či Guadelupu v na prvním pohled neviditelném světě nájemné práce v cizích domácnostech. Snímek Cesta migranta (Road of a Migrant) mapuje příběhy ukrajinských pracovních migrantů krátce po jejich návratu zpět na Ukrajinu. Můžeme sledovat, jaké zkušenosti si přinášejí, jak prožívají obviňování ze strany státních orgánů, či jak na jejich návrat reagují jejich vlastní rodiny, se kterými se mnohokrát vzájemně odcizili. Po promítání bude následovat debata s režisérkou snímku Olenou Fedyuk.

Druhý festivalový den začne komentovanou procházkou „Od žluté hvězdy k Růžovému panterovi“, po stopách Norberta Auerbacha, židovského uprchlíka před nacismem, který se poté stal úspěšným hollywoodským producentem. Procházka skončí před kinem Ponrepo, kde se bude promítat úspěšná německá komedie Almanya (Vítejte v Německu). Ta téma migrace zobrazuje s nadsázkou a humorem, kdy líčí současný život turecké rodiny usazené po několik generací v Německu a v retrospektivě vykresluje i nesnáze hlavy rodu Hüseyina, který se v sedmdesátých letech vydal jako miliontý prvý gastarbeiter do Evropy. Film Jsme mladí. Jsme silní (Wir sind jung. Wir sind stark) zobrazuje příčiny a důsledky rasově motivovaných nepokojů, které před dvaceti lety vypukly v německém Rostocku. V dramatu natočeném v roce 2014 se dají snadno nalézt paralely se současnou situací. Po projekci následuje diskuze s pracovníkem FES Prag Thomasem Oellermannem a ředitelem Romea.cz Zdeňkem Ryšavým.

Veškeré projekce i komentovaná procházka jsou zdarma.
Více informací naleznete v kalendáři akcí migraceonline.cz
Festival se koná v rámci Lidové školy migrace 2016.

Pro bližší informace kontaktujte:
Mgr. Jana Troupová, tel: 774263711, e-mail: jana.troupova@mkc.cz


PROGRAM: 

24. 05. 2016

  • 17:30 - Paříž, Londýn, Madrid (18 min), Cesta migranta (52 min). Film v originálním znění s anglickými titulky. Následuje diskuse s režisérkou a socioložkou Olenou Fedyuk
25. 05. 2016
  • 16:00 - Od žluté hvězdy k Růžovému panterovi - Pražský příběh uprchlíka Norberta Auerbacha, komentovaná procházka, sraz u kina Evald
  • 17:30 - Almanya - vítejte v Německu (101 min). Film v německém znění s českými titulky
  • 20:00 - Jsme mladí. Jsme silní (123 min). Film v německém znění s českými titulky. Následuje diskuze
18. 5. 16
...nahoru ▲