Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
16. 5. 17
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: MigFilm

Dokumenty, propaganda z konce 40. let i komedie – minifestival filmů o migraci MigFilm již příští týden v Ponrepu

Dokumenty, propaganda z konce 40. let i komedie – minifestival filmů o migraci MigFilm již příští týden v Ponrepu

Pohled na fenomén migrace optikou filmové kamery nabídne minifestival filmů o migraci MigFilm, který se koná 1. a 2. června v pražském kině Ponrepo. Festival nabídne během dvou dnů hrané i dokumentární filmy a diskuze se zajímavými hosty.

Festival zahájí ve čtvrtek v podvečer dokumentární snímek „Zbavit se strachu“, který mapuje osudy zahraničních pracovníků v Itálii během finanční krize v roce 2008. Po filmu přijdou diskutovat Marek Čaněk z Multikulturního centra Praha, jednoho z pořadatelů festivalu a Christo Bjalkovski z Diakonie. Dokumentární večer se uzavře filmem „Profesionální cizinka“, který se promítal už na Mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě. Snímek zachycuje životní příběh spisovatelky a aktivistky Ireny Brežné, jejíž život poznamenal především odchod z komunistického Československa, které opustila jako osmnáctiletá dívka. Život pak prožila mezi Švýcarskem, Německem, Francií a Slovenskem, napsala několik oceňovaných knih, včetně autobiografie Nevděčná cizinka, která na Slovensku vyšla v roce 2015. Debatovat o filmu, o osobnosti Ireny Brežné i o dobovém kontextu, který poznamenal její život, přijede režisérka filmu Anna Grusková a novinářka Petra Procházková.

V pátek pak festival pokračuje hranými snímky – Hotel Lux je netradiční hlavně tím, že většinou spíše dramaticky pojatou problematiku migrace pojímá jako komedii. Posledním promítaným filmem je pak Ves v pohraničí režiséra Jiřího Krejčíka – film, který se žánrově řadí mezi tvrdou propagandu komunistického režimu a řeší téma vnímání odsunu sudetských Němců v české společnosti. Kontext a dobu vzniku filmu v následné debatě vysvětlí historik Matěj Spurný.

Migrace je téma, které stále rezonuje veřejným prostorem a zároveň bývá často popisováno černobíle, lidé mají dojem, že musíme být buď promigrační nebo naopak odpůrci migrace. Přitom se jedná o komplexní a ohromně zajímavou problematiku, na kterou se lze dívat z mnoha různých úhlů – a to se snažíme festivalem zprostředkovat“, říká Marek Čaněk, ředitel Multikulturního centra Praha.

MigFilm se letos koná už po druhé, první ročník proběhl loni v červnu také v Ponrepu.

Na veškeré projekce vstup volný.

Více info na mkc.cz a migraceonline.cz

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/189108344938882/

Pořádá MKC Praha ve spolupráci s FES Praha.

Kontakt pro média:

Marie Heřmanová, marie.hermanova@gmail.com, 603 206 655

 


Zbavit se strachu (Ditching the fear)

Režie: Rosa Cannone a Johanna Schellhagen, Labournet.tv

Během finanční krize v roce 2008 využívají firmy a politici v severní Itálii nástup krize k dalšímu zhoršování práv zaměstnanců. Pracovníci v logistickém průmyslu, kteří jsou z velké části zahraničními pracovníky ze severní Afriky a východní Evropy, však v sobě najdou sílu a společně překonávají vzájemnou izolaci a ponižující pracovní podmínky. Nemění se však pouze jejich pracovní podmínky, ale i celý život.


Profesionální cizinka (Profesionálna cudzinka)

Režie: Anna Grusková

Dokumentární film o spisovatelce a aktivistce Ireně Brežné. Její život a psaní poznamenala emigrace po okupaci Československa v roce 1968, ze kterého odešla jako osmnáctiletá. Postupně zjišťujeme, jak si spisovatelka Irena Brežná vytvořila „promíchanou identitu“, geografický situovanou nejen mezi Švýcarskem, Německem, Francií a Slovenskem, ale také do afrického kontinentu a do Ruska. Irena Brežná se ve své tvorbě významně věnuje tématu emigrace anebo ruské invazi do Čečenska. Za svou tvorbu získala mnoho literárních cen. Týká se to i její knihy Nevděčná cizinka, kterou v roce 2015 vydal ASPEKT ve slovenštině.

 

Hotel Lux

Režie: Leander Haußmann

Jeden vtípek o Hitlerovi navíc a přetekl pohár trpělivosti: komik Hans Zeisig proto musí v roce 1938 s falešnými doklady uprchnout z nacistického Berlína. Sní o Hollywoodu, místo toho ale končí v moskevském úkrytu komunistických funkcionářů z celého světa, pověstném hotelu Lux. Zeisig je sovětskou tajnou službou mylně považován za zběhlého dvorního astrologa Adolfa Hitlera a je tak nucen lavírovat na hranici krvavých intrik v rámci Stalinova mocenského aparátu. V hotelu potká také svého bývalého kolegu z jeviště Siggiho a nizozemskou členku odboje Fridu, kteří pevně věří, že komunismus má i dobré stránky. Pro tyto tři přátele však právě začíná dobrodružství na hranici mezi životem a smrtí.


Ves v pohraničí

Režie: Jiří Krejčík

Rodina pražského zelináře Pavlase byla mezi prvními přistěhovalci, kteří osídlili pohraniční obec Severov. Novým obyvatelům se společně podaří včas a s úspěchem sklidit první úrodu - bude však nutné odhalit německého diverzanta, který se vydává za správce pily...

 

 

 

16. 5. 17
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: MigFilm
...nahoru ▲