Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
23. 2. 18
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: MigFilm

Program letošního festivalu snímků o migraci MIGFILM je na světě

Program letošního festivalu snímků o migraci MIGFILM je na světě

Zapište si do diářů data 4. a 5. dubna 2018. To totiž bude v pražském kině Ponrepo probíhat festival dokumentů a hraných snímků o migraci MIGFILM. V rámci filmové přehlídky se máte na co těšit: třeba na aktuální snímek Dům bez střechy o kurdských sourozencích, kteří podniknou nebezpečnou cestu, aby splnili poslední přání svojí matky a pohřbili ji v rodné zemi, nebo na dokument The Workers Cup o fotbalu dělníků na stavbách stadionů MS 2022 v Kataru. Kromě toho vás čekají diskuze s podnětnými hosty z Česka i zahraničí. A to není vše: aby byl festival dostupný skutečně každému, je i letos vstup na všechny projekce zadarmo.

„MIGFEST se koná letos už potřetí. Tento rok je naší ambicí, aby se akce stala pevnou součástí pražské festivalové scény.  Máme proto pro návštěvníky připraveno několik překvapení – třeba nový atraktivní layout, který zveřejníme v nejbližších týdnech,“ popisuje letošní novinky ředitelka Multikulturního centra Zuzana Schreiberová.

Na pořádání akce se dále podílí Friedrich Ebert Stiftung ČR, Fotbal pro rozvoj a organizace Antikomplex.

Kino Ponrepo, zdroj: www.unesco-czech.cz

Dokumentární blok: Sport spojuje. A je jedno, jak špatně na tom jste

První den festivalu je zasvěcený dokumentárním snímkům. Akci zahájí norský dokument The Workers Cup, který přináší svědectví z nejkontroverznějšího staveniště současnosti: stadionů budovaných pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 v Kataru. Reprezentační stavby pohádkově bohatého pouštního státu zde staví přes milion dělníků-migrantů. Film sleduje, jak i přes neuvěřitelně tvrdé podmínky, ve kterých žijí a pracují, nadšeně organizují vlastní turnaj v kopané.

Film The Workers Cup, zdroj: IMDB.com

První den filmové přehlídky pokračuje německým dokumentem z roku 2017 Refugee11. Sleduje osud tří mladých běženců, kteří si bezčasí, během kterého čekají, zda budou mít možnost začít v Německu nový život, zkracují hrou fotbalu v „uprchlické jedenáctce.“ A doufají, že po nesnázích, které jim život zatím nachystal, budou aspoň jednou stát na stupních vítězů. Po promítání následuje diskuze s režisérem filmu Jeanem Brouém, kterou moderuje novinář Respektu Tomáš Lindner.

Film Refugee11, zdroj: docdays.de

„Já osobně se nejvíce těším na první dva filmy. Týkají se podobného tématu a ukazují, že i když je člověk ve špatné životní situaci, sport mu může pomoct cítit se lépe. A to je pro všechny kultury univerzální,“ vysvětluje Zuzana Schreiberová.

Podobně to vidí další z organizátorů, Thomas Oellermann z Friedrich Ebert Stiftung: „Jako fanoušek fotbalu se samozřejmě těším na dokumenty o tomto sportu. Chceme diskutovat nad tím, jak sport souvisí s politikou a například i s migrací.“

Hraný blok: Film, který ležel v žaludku komunistům, i nebezpečná cesta tří sourozenců

Druhý den festivalu je věnován hraným snímkům. Startuje Dalekou cestou, prvotinou Alfréda Radoka z roku 1949. Film sugestivně popisuje osud židovské rodiny za války – od dusné atmosféry čekání na odsun do koncentračního tábora, přes stísněný život v terezínském ghettu, až po transport smrti. Pro minulý režim byl snímek natolik nepřijatelný, že jej nejdříve přesunul do venkovských kin a potom zcela zakázal. K filmu po skončení promítání doplní kontext historikové Karina Hoření a Jan Láníček.

Přehlídku uzavře poutavý film Dům bez střechy. V něm sourozence kurdského původu, kteří vyrůstali v Německu a kteří mají již své vlastní životy, znovu svede dohromady smrt matky. Chtějí splnit její poslední přání: být pohřbena v rodné vesnici vedle svého manžela, zabitého ve válce. Přes rezolutní odpor své širší rodiny se nesourodá trojice sourozenců vydává na nebezpečnou odyseu Kurdistánem.

Film Dům bez střechy, zdroj IMDB.com

Těšíme se na vás v dubnu. Níže najdete kompletní program festivalu:

MIGFILM                                                                                                                                                          /2018

MINIFESTIVAL HRANÝCH FILMŮ A DOKUMENTŮ O MIGRACI

PRAHA  4.–5.  DUBNA 2018

KINO PONREPO

BARTOLOMĚSKÁ 11, 110 00 PRAHA 1

4. DUBNA VEČER DOKUMENTÁRNÍCH SNÍMKŮ

17:30 / The Workers Cup (92 MIN.)

            Norway, 2017, Dokument, Anglicky. 

            Následuje diskuze s novinářkou Fatimou Rahimi a se socioložkou Kateřinou Kňapovou, moderace: Marek Čaněk. 

 

20:00 / Refugee11 (90 MIN.)

Německo, 2017, Dokument, České titulky.

Následuje diskuze s režisérem Jeanem Brouém, moderace: Tomáš Lindner

 

5. DUBNA VEČER HRANÝCH FILMŮ

17:30 / Dům bez střechy (117 MIN.)

           Německo/Irák/Katar, 2017, Drama, České titulky


20:00 / Daleká cesta (108 MIN.)

Československo, 1949, Drama.

Následuje diskuze s historičkou Karinou Hoření a s historikem Janem Láníčkem.

 

Vstup volný. 

Pořádá MKC Praha ve spolupráci s FES Praha, Antikomplex.

Fotbal pro rozvoj (tbc.)

 

23. 2. 18
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: MigFilm
...nahoru ▲