Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
13. 6. 17
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: MigFilm

Druhý ročník MigFilmu. Jaký byl?

Druhý ročník MigFilmu. Jaký byl?

Ve čtvrtek prvního června byl v kině Ponrepo v centru Prahy zahájen druhý ročník minifestivalu MigFilm, festivalu filmů o migraci. Během dvoudenní akce se na plátně kina střídaly zajímavé dokumenty i hrané filmy a po filmech probíhaly diskuze se zajímavými hosty a hostkami.

MigFilm je součástí cyklu Lidové školy migrace, projektu Multikulturního centra Prahy a Friedrich Ebert Stiftung Praha, který se snaží veřejnosti přiblížit a nabídnout témata spojená s migrací. Lidová škola migrace měsičně pořádá zajímavé diskuze, přednášky a tematické procházky s odborníky a odbornicemi z různých oborů a odvětví.

Letošní ročník festivalu MigFilm měl bohatý program. Odstartoval jej dokument Zbavit se strachu, který mapoval osudy zahraničních pracovníků v severní Itálii během finanční krize v roce 2008. Snímek nabízí jedinečný náhled do života pracovníků, popisuje jejich tristní pracovní podmínky, ale také momenty solidarity propojující lidi z různých částí světa. Po dokumentu proběhla diskuze s Markem Čankem, ředitelem MKC Praha a Christem Bjalkovskim z Diakonie ČCE.

První „dokumentární“ den uzavřel snímek Profesionální cudzinka. Dokument, který byl promítán i na Mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě, zachycuje životní příběh spisovatelky, reportérky a aktivistky Ireny Brežné.

Irena Brežná vyrůstala na Slovensku, ve svých osmnácti letech však musela tehdejší komunistické Československo opustit. Život pak prožila mezi Švýcarskem, Německem, Francií a Slovenskem. Debatovat o filmu a o osobnosti Ireny Brežné dorazily režisérka snímku Anna Grusková a novinářka Petra Procházková.

MigFilm pokračoval v pátek druhého června hranými filmy. Hotel Lux, německá komedie, netradičně pojímá německou migraci během druhé světové války. Jak řekl historik Thomas Oellermann: „v dnešní německé společnosti se málo mluví o tom, že během druhé světové války existovala i německá migrace.

Celý festival ukončil ojedinělý český film Ves v pohraničí režiséra Jiřího Krejčíka. Ves v pohraničí je  snímek, který se zabývá odsunem sudetských Němců v české společnosti. Byl natočen v roce 1948, tedy těsně po válce, kontext a dobu vzniku filmu po jeho zhlédnutí vysvětlil historik Matěj Spurný.

Přestože venku bylo letní počasí, návštěvnost festivalu byla více než uspokojivá. Je vidět, že migrace je téma, o kterém se ve veřejném prostoru neustále mluví. MigFilm však díky dokumentárním a hraným filmům přináší unikátní pohled, rozšiřuje debatu kolem migrace a ukazuje, jak je toto téma široké a pestré. Již nyní se můžete těšit na třetí ročník!

O MigFilmu psal například Pražský patriot nebo týdeník Týden

Foto: Marie Heřmanová

Fatima Rahimi

Fatima Rahimi je Afghánka perského původu. Studuje na Karlově univerzitě kulturní a duchovní dějiny Evropy. Působí jako redaktorka Deníku Referendum a spolupracuje s organizací Multikulturní centrum Praha. 

13. 6. 17
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: MigFilm
...nahoru ▲