Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
7. 12. 15
Zdroj: slovo21.cz

Rodina Odvedle sblížila 106 rodin Čechů a cizinců

Rodina Odvedle sblížila 106 rodin Čechů a cizinců
Rodiny z Jordánska, Arménie, Iránu, Mexika, Senegalu, Ukrajiny, Libanonu, Činy, Vietnamu nebo Peru se setkali již po dvanácté s českými rodinami u netradičního oběda. Poslední listopadovou neděli 22. 11. 2015 ve 13 hodin proběhlo v České republice, v rámci projektu Rodina Odvedle, 53 takových setkání. Ke svátečně prostřeným stolům usedlo v České republice celkem 106 českých rodin a rodin cizinců z 20 zemí světa. Integrační projekt pořádala nezisková organizace Slovo 21, z.s.

Společná nedělní setkání, proběhla vždy u jedné z dvojic rodin, kdy u sebe doma připravila oběd, na který pozvala druhou rodinu a sehrála tak roli hostitele. V rámci projektu Rodina Odvedle měli účastníci nevšedních obědů možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především navázat kontakty. Projekt se ukázal nejen u nás, ale i v zahraničí, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

foto_Slovo_21.jpg
Rodina Odvedle: Sekání české rodiny a rodiny ze Sýrie  
Foto: Slovo 21, z. s.

„Rodina Odvedle funguje v Česku od roku 2004, od té doby usedlo ke společným obědům 1338 českých rodin a rodin cizinců z třetích zemí. Více než polovina z nich se od té doby stále navštěvuje. Cílem netradičních obědů je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur,“ uvedla Jelena Silajdžić, ředitelka organizace Slovo 21, z. s.

Do projektu se zapojila i rodina z Ukrajiny, která v České republice žije pouhých pět měsíců. „Byla jsem ze setkání nervózní, ale vše se povedlo. Česká rodina je velice milá a my se ihned spřátelili,“ říká Tatiana Ryzhov, hostitelka setkání, která si díky setkání měla možnost vyzkoušet i své dosavadní znalosti z českého jazyka. Rodina hostila ve své domácnosti rodinu Šustovou z pražských Holešovic. „Na setkání jsme se těšili, ukrajinské jídlo jsme nikdy nejedli, bylo úžasné a s rodinou si velmi rozumíme. Už jsme se domluvili na dalším setkání, tentokrát u nás doma,“ vysvětluje své dojmy ze setkání Terezie Vasilovčík Šustová.

Projekt Rodina odvedle neprobíhá pouze v České republice. “V roce 2012 se nám podařilo projekt rozšířit i do zahraničí a celkem 283 setkání proběhlo v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovenské republice v Maďarsku a Belgii. Letos si již země organizují projekt sami a nás potěšila obrovská účast v Portugalsku, kde proběhlo 125 setkání v 50 městech. Ve Španělsku proběhlo 207 setkání a na Kapverdských ostrovech 5 setkání. Naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců,“ vysvětluje Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu. 

KONTAKT PRO MÉDIA
Soňa Kalejová
Tel.: +420 273 132 715
GSM: +420 777 003 717
e-mail: pr.slovo21mail.cz
www.slovo21.cz
7. 12. 15
...nahoru ▲