Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
30. 10. 13
Zdroj: Slovo 21

Letos už po desáté zasednou rodiny Čechů a cizinců ke společným obědům

Padesátka rodin v Česku zažije v poslední listopadovou neděli skutečně netradiční oběd, i když v Česku už má svou tradici. Vrcholí totiž desátý jubilejní ročník integračního projektu Rodina Odvedle občanského sdružení Slovo 21. Ten od počátku seznamuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním. Od roku 2004 zasedlo ke společným obědům cekem 1098 rodin Čechů a cizinců. To, že jsou „Rodinky“ skutečně dobrým a inovativním nástrojem integrace cizinců, si myslí i rakouská nadace Unruhe. Ta projekt ocenila cenou SocialMarie 2011.

Neobyčejnou neděli v duchu nejen národních specialit, ale hlavně dobré nálady a poznávání jiné kultury zažijí lidé v neděli 24. listopadu 2013 ve 13 hodin v několika krajích Česka – Praze, Královehradeckém a Středočeském kraji a atd. Vždy jde buď o návštěvu rodin cizinců v rodinách Čechů, anebo naopak o návštěvu českých rodin u cizinců žijících v ČR. Na každém setkání je i asistent. To je osoba, která by měla mezi rodinami odstranit třeba počáteční ostych a stud. Před setkáním osobně obě rodiny také zkontaktuje a podá jim veškeré informace o druhé rodině i o průběhu nedělního oběda.

Do projektu se můžou hlásit rodiny i partnerské dvojice, které se za rodinu považují. Letos organizátoři plánují také jedno studentské setkání, které se v minulých letech ukázalo jako milé oživení projektu. Novým zájemcům o zapojení se do projektu stačí několik minut na vyplnění on-line přihlášky umístěné na webových stránkách www.slovo21.cz a www.nextdoorfamily.eu. „Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spárovat tak, aby si co možná nejlépe rozuměly. To je věk jednotlivých členů rodiny, jejich zaměstnání, koníčky a pochopitelně místa bydliště,“ popisuje koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.

Rodina Odvedle je inovativním projektem, který přispívá k lepšímu budování multikulturní společnosti v ČR. V posledních letech se totiž ukázalo, že pokusy států - dokonce i těch s nejrozsáhlejšími zkušenostmi v oblasti integrace cizinců - najít úspěšné modely, které by zkvalitnily soužití majoritní společnosti a přistěhovalců, v mnoha ohledech selhala. A i proto se v loňském roce podařilo, že model integrace třetizemců aplikovaném v ČR převzalo dalších sedm států – Belgie, Malta, Itálie, Španělsko, Slovensko, Maďarsko a Portugalko. Přesto je potřeba podle výkonné ředitelky občanského sdružení Slovo 21 Jeleny Silajdžić a autorky myšlenky projektu nezbytné hledat a vytvářet stále nové způsoby, jak posílit mezikulturní dialog a odbourávat stále trvající předsudky i extremistické a nenávistné projevy vůči přistěhovalcům. „Jsme přesvědčeni, že jedním z takových úspěšných modelů je právě projekt Rodina Odvedle, který byl dokonce Evropskou komisí označen jako jeden z nejlepších způsobů integrace cizinců do společnosti,“ říká Silajdžić.

Rodinná setkávání v rámci projektu Rodina Odvedle úspěšně fungují v České republice už od roku 2004. Ke společným obědům zasedlo za tu dobu již 1098 rodin - tj. 549 českých rodin a 549 rodin cizinců, dohromady cca 3 800 lidí. „Chceme i v letošním roce oslovit rodiny z majoritní společnosti a rodiny migrantů z tzv. třetích zemí, aby se neformálním způsobem setkávali u nedělních obědů, a tím se tak účinně podpořila komunikace a vztahy mezi většinovou společností a cizinci. Tato setkání mnohdy vyústí v osobní přátelství mezi rodinami. Víme, že přibližně 60 % zúčastněných rodin se nadále vzájemně navštěvuje i několik let po prvním setkání u oběda. To je přeci obrovský úspěch a krok kupředu,“ dodává koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.

Kontakt pro média
Rena Horvátová,
PR projektu o.s. Slovo 21
tel.: +420 721 041 345, +420 222 522 070
email: pr.slovo21@email.cz

30. 10. 13
Zdroj: Slovo 21
...nahoru ▲