Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
1. 12. 14
Zdroj: Slovo 21
Téma: Integrace

Stovka rodin Čechů a migrantů se zapojila do projektu Rodina odvedle

TISKOVÁ ZPRÁVA

PRAHA, 25. 11. 2014 – Poslední listopadovou neděli 23. listopadu 2014 ve 13 hodin odstartovaly ve všech krajích Česka multikulturní obědy. Díky projektu Rodina Odvedle navštívili Češi cizince nebo naopak cizinci Čechy a to přímo v jejich domácnosti. Integrační projekt už po jedenácté pořádala organizace Slovo 21. Záštitu nad letošním ročníkem převzal ministr vnitra ČR Milan Chovanec.

Po celé České republice měli možnost účastníci nevšedních obědů ochutnat tradiční speciality, popovídat si o životě, ale především navázat kontakty. Budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur, to jsou ambice projektu Rodina Odvedle již od jeho počátku. Projekt se ukázal nejen u nás, ale i v zahraničí, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců. Přímé osobní setkání během jednoho oběda je velmi efektivní.

„Očekávám od toho, abychom se potkali nejen tady, najedli se a pak se nikdy neviděli, ale abychom se viděli později, třeba s dětmi na hřišti,“ řekla hostitelka haitské rodiny Helena Vaňková. Podobný názor měl i Lyonel Badette, pocházející z Haiti, který na oběd k Vaňkovým dorazil se svojí rodinou. „Můžu říct, že jsme si udělali nové přátele, a tak budeme více součástí společnosti,“ komentoval Badette během společného oběda.

Kromě cizinců pocházejících třeba právě z Haiti se letos s českými rodinami sešli u společného oběda i migranti z Konga, Sýrie, Kazachstánu, Angoly, Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Moldávie, Mongolska nebo Arménie.

Rodina Odvedle funguje v Česku od roku 2004. Ke společným obědům zasedlo za posledních deset let už 1132 českých rodin a rodin cizinců, to je zhruba 5 tisíc lidí. Více než polovina z nich se od té doby stále navštěvuje. I proto se projekt pyšní třeba prestižním rakouským oceněním SozialMarie. Evropská komise ho dokonce označila jako jeden z nejlepších způsobů integrace cizinců do společnosti.  Na konci roku 2013 byl také oceněn nadací manželů Maurerových jako jeden z nejlepších projektů v oblasti gastronomie, které se zabývají pomocí sociálně slabším. Projekt se díky své inovativnosti a úspěšnosti rozšířil i za hranice Česka. V roce 2012 se konal v sedmi dalších členských státech Evropské unie. Například ve Španělsku a Portugalsku v myšlence Rodiny Odvedle pokračovali i letos.

KONTAKT PRO MÉDIA:
Denisa Tišerová, mluvčí, +420 739 960 322, pr.slovo21@email.cz

1. 12. 14
Zdroj: Slovo 21
Téma: Integrace
...nahoru ▲