Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czTémata › Pracovní migrace
Témata

Pracovní migrace

Ačkoliv mají cizinci na českém trhu práce ze zákona právo na rovné zacházení, v praxi jsou z různých důvodů zranitelnější. Obecně mají obtížnější přístup k zaměstnání, dostávají za stejnou práci menší mzdu a bývají vystaveni horším pracovním podmínkám. Přitom uplatnění na trhu práce přitom hrají zásadní roli v procesu začleňování migrantů do společnosti. Příspěvky zaměřují i na vliv zahraničních pracovníků na český pracovní trh a dopad jejich přítomnosti na konkurenceschopnost lokální pracovní síly. Téma zkoumá tyto a další, mnohdy nejednoznačné otázky, které s sebou pracovní migrace přináší.Příspěvky k tématu:

V současnosti realizujeme k tématu následující projekty: Ženy za pultem. Proměny práce a pracovních podmínek domácích a zahraničních pracovnic v obchodu , Za sdílené zájmy zahraničních a místních pracovníků , Vymáhání pracovních práv u vysílaných pracovníků v EU (PROMO) , Testování evropského občanství jako „pracovního občanství“ Od případů porušování pracovních práv k posílení pracovněprávního režimu , SIRIUS: Dovednosti a integrace migrantů, uprchlíků a žadatelů o azyl na evropských pracovních trzích , Mezinárodní pracovní migrace mezi rovností a nerovností , Dobrá práce v obci

Úmluva o ochraně práv všech migrujících pracovníků a členů jejich rodin

21. 1. 09 Karolína Babická
Článek přibližuje „Mezinárodní úmluvu o ochraně práv všech migrujících pracovníků a členů jejich rodin“, její obsah, souvislosti jejího vzniku a její cíle. Zároveň poukazuje na největší překážky přistoupení k úmluvě ze strany vyspělých států.
Pracovní migracečlánky
Dobří Mongolové: Kdo v Blansku šije volanty?

Dobří Mongolové: Kdo v Blansku šije volanty?

8. 1. 09 Martina Křížková
Blanenská firma Apos-Auto si na práci pozvala dělníky z Mongolska. Přišli a s nimi i všechna dilemata a problémy, které při soužití s cizinci Evropa řeší. Občané města si naostro zkoušejí, jaké to je, žít v otevřeném světě. Místní podnikatelé jsou zase možná příliš nekompromisní tváří v tvář nejistému postavení svých zahraničních zaměstnanců.
Pracovní migracečlánky

„Podstata projektu se nijak měnit nebude, zásadní změny neplánujeme“ Rozhovor s Andreou Veselou, vedoucí projektu Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků

15. 12. 08 Barbora Tošnerová
Rozhovor se zaměřuje na fungování a budoucí podobu projektu Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků, jehož zkušební fáze skončila v létě 2008. Jaká jsou hodnocení po pěti letech, zda splnil svůj účel a co se bude v budoucnosti měnit, na to odpovídá vedoucí projektu Andrea Veselá.
Pracovní migracerozhovory
Potkali se u Kolína: Reportáž o vietnamských dělnících v Čechách

Potkali se u Kolína: Reportáž o vietnamských dělnících v Čechách

25. 11. 08 Eva Pechová
Na světových burzách nabírá finanční krize na obrátkách a i čeští odborníci začínají být skeptičtí – po krachu skláren a textilek jsou na řadě automobilky. Do továrny TPCA v Kolíně se ale zatím trousí čeští i vietnamští dělníci na další šichtu. Ti první ovšem těm druhým někdy při výrobě Toyot, Peugeotů a Citroënů dělají naschvály.
Pracovní migracečlánky
Drotári v Plzni: Slováci na práci v průmyslové zóně

Drotári v Plzni: Slováci na práci v průmyslové zóně

24. 11. 08 Ida Kaiserová
V horkém květnovém dopoledni hostí teprve před rokem založená farnost Bory biskupa a oslavy desátého výročí vzniku plzeňské diecéze. Zdejší římskokatolický kostel sv. Jana Nepomuckého je farním kostelem plzeňských Slováků, z nichž většina přišla v uplynulých deseti letech za prací do nových průmyslových provozů na nedalekých Borských polích....
Pracovní migraceSlovensko články
„Mange mište pro Čechy“ (Mně je v Čechách dobře): slovenští Romové na českých stavbách

„Mange mište pro Čechy“ (Mně je v Čechách dobře): slovenští Romové na českých stavbách

21. 11. 08 Jan Grill
Reportáž z východního Slovenska přibližuje, jak žijí ti, kdo staví české dálnice.
Pracovní migraceSlovensko články

Pověz, odkud jsi, řekneme ti, zda máš zelenou: Komentář k diskuzi o zelených kartách pro zahraniční pracovníky v České republice a kritériím výběru imigrantů

6. 11. 08 Radka Klvaňová
Autorka ve svém komentáři kritizuje české politiky vedoucí diskusi o zelených kartách za dělení (potenciálních) imigrantů podle etno-nacionálních kritérií. Toto rozdělování je podle autorky diskriminační a nepatří do imigrační politiky liberálně demokratického státu.
Pracovní migracekomentáře

Kontroverzní rozhodnutí Evropského soudního dvora týkající se minimálních mezd zahraničních pracovníků

24. 10. 08 Klára Kavanová
Rozsudek, který vynesl Evropský soudní dvůr ve čtvrtek 3. dubna pobouřil evropské odbory. Týká se totiž práva členských států Unie určovat minimální mzdu zahraničním pracovníkům na jejich území. Podle Euobserver.com označují odbory toto rozhodnutí jako „pobídku k sociálnímu dumpingu“ a s rozsudkem nejsou spokojeni ani evropští levicoví politici a organizace.
Pracovní migracečlánky

Problémy přistěhovalců při hledání informací o podmínkách legálního pobytu v České republice

11. 9. 08 Violeta Prokofjeva
V České republice závisí legální pobyt imigrantů na splnění celé řady právních náležitostí. Včasný přístup ke srozumitelným informacím a konzistentní uplatňování právních norem úřady může mít zásadní vliv na to, zda imigrant přijde či nepřijde o legální status pobytu. Článek zkoumá, jaké překážky imigrantům brání v přístupu k těmto informacím.
Pracovní migracečlánky

Aktivity Hospodářské komory Plzeňsko vůči zahraničním pracovníkům

25. 6. 08 Marie Jelínková, Karolína Babická
Rozhovor s Miloslavem Zemanem, předsedou představenstva Okresní hospodářské komory Plzeňsko, o situaci pracovních migrantů na Plzeňsku a o celorepublikovém projektu Řízeného modelu zaměstnávání cizinců, který Hospodářská komora připravuje.
Pracovní migracerozhovory
« | 1 | .. | 24 | 25 | 26 | »


Žánr:
- všechny žánryzměnit
Téma:
Pracovní migracezměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect