Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
14. 11. 19
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU

Zpravodaj Evropského integračního portálu

Zpravodaj Evropského integračního portálu

Přinášíme vám výběr z aktuálního EWSI zpravodaje. Celé aktuální vydání v angličtině najdete zde.
Říjen 2019, vydání č. 121

Nová Evropská komise: Jak se k integraci staví kandidáti na top evropské posty?

Kandidáti do vedení Evropské komise – navržený vicepresident Margaritas Schinas a možná budoucí šéfka Generálního ředitelství pro migraci a vnitřní věci (DG Home) Ylva Johanssonová absolvovali slyšení v Evropském parlamentu.

Johanssonová, která v současnosti zastává post švédské ministryně práce, vyjádřila hrdost, že Švédsko v roce 2015 přijalo a integrovalo “nejvíc uprchlíků per capita” ze všech zemí EU včetně třetiny všech nezletilých bez doprovodu a zdůraznila důležitost zakomponovat do budoucích opatření genderovou perspektivu a zohledňovat nejlepší zájmy dítěte.

Schinas, který bude zastávat post viceprezidenta a komisaře zodpovědného za koordinaci integrace, zdůraznil, že své průřezové portfolio využije k prosazení komplexního přístupu k integraci. Za klíčový úkol považuje zajistit, aby budoucí Evropský sociální fond plus zajišťoval sociální inkluzi, podporoval potřebné a posílil pracovní mobilitu v EU. Zmínil též potřebu vytvářet synergie různých finančních nástrojů a nutnost přistupovat k řešení integrace “odspodu” - podporou práce místních komunit s důvěrnou znalostí problému. Schinas zároveň vyjádřil skepsi k tomu, že politiky identit ve své rétorice štěpící společnost na “my versus oni” dokáží řešit problémy budoucí Evropy. Více zde.

Průvodce integračními daty pro britskou samosprávu

Migrační observatoř při Oxfordské univerzitě vytvořila skvělou věc: online průvodce statistickými daty, který britským obcím pomůže velmi rychle najít odpovědi na klíčové otázky. Kolik cizinců u vás žije? Jak se jejich počet mění v čase? Kolik mají dětí? Jak si vedou na trhu práce?

Průvodce čerpá z řady datových zdrojů, vysvětluje, jak jednotlivé zdroje používat, co z nich lze zjistit a upozorňuje na jejich nedostatky. Jako třešnička na dortu jsou pak informace o tom, jak si které obce vedou v různých aspektech integrace (jazyk, zaměstnanost). Podívejte se.

Povolí Litva žadatelům o azyl pracovat?

Litevská vláda předložila parlamentu legislativní úpravu, která by žadatelům o azyl, jejchž žádost nebyla vyřízena do 9 měsíců od podání, umožnila legálně pracovat. Navržená úprava je ve shodě s evropskou směrnicí o přijímání žadatelů o mezinárodní ochranu. Více zde.

Polsko zjednoduší zaměstnávání zahraničních lékařů

Polské ministerstvo zdravotnictví připravilo právní úpravu, která lékařům ze třetích zemí umožní vykonávat svou profesi bez nutnosti nostrifikovat v Polsku své vzdělání. Jednou z možností, jak nostrifikaci obejít, má být garance udělená příslušnou regionální lékařskou komorou, druhou pak možnost absolvovat atestaci. Cílem úpravy je nalákat do Polska zahraniční lékaře (zejména z Ukrajiny) a vyřešit tak akutní nedostatek lékařů v zemi. Více zde.

V Nizozemí chtějí zveřejňovat nefér zaměstnavatele

Nizozemská státní tajemnice pro sociální věci a zaměstnanost navrhuje udělovat zaměstnavatelům, kteří se při náboru zaměstnanců dopouštějí diskriminace, pokutu až 4 500 EUR za jeden případ. A nejen to – jména nefér firem či pracovních agentur by byla zveřejňována. Pokud návrh projde, bude se jednat o vůbec první donucovací opatření proti diskriminaci na trhu práce. Více zde.

 Přejete si dostávat novinky i dobrou praxi z oblasti integrace cizinců v EU přímo do e-mailu?

 Zaregistrujte se

 

Jan Dítko

Jan Dítko pracuje v MKC od roku 2012. Zabývá se zde problematikou integrace cizinců, designováním vzdělávacích programů v oblasti interkulturního vzdělávání a lektoringem.

14. 11. 19
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU
...nahoru ▲