Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
23. 1. 19
Zdroj: migraceonline.cz

Newsletter Evropského integračního portálu – leden 2019

 Newsletter Evropského integračního portálu – leden 2019

Vítáme vás u prvního EWSI zpravodaje v letošním roce a přejeme vám zajímavý čtenářský zážitek. 

Evropa:

Jsou země v OECD připraveny pomáhat uprchlíkům?

Počty uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy, dosáhly vrcholu v letech 2015-16 a od té doby klesají. Zkušenosti, které země EU získaly při jejich strmém nárůstu, mohou být dobrým vodítkem pro řízení zásadních migračních toků v budoucnosti. Nový report OECD se zabývá otázkou, jak vytvořit odolný systém pro příjem a integraci většího množství uprchlíků a definuje oblasti, ve kterých členské státy mají co zlepšovat.

Ochrana migrujících dětí

Dětem uprchlíků i dalších migrantů často chybí přístup k informacím podaným v podobě odpovídající jejich schopnostem, což dále prohlubuje jejich zmatek a obavy. Rada Evropy nedávno vydala komunikační manuál pro práci s migrujícími dětmi. Jeho účelem je poskytnout dobrovolníkům a profesionálům pracujícím v této oblasti vodítko, jak dětem zajistit přístup k právu a ochraně.

 

ČR:

Výzva AMIF pro integrační centra

Ministerstvo vnitra vyhlásilo výzvu č. 20 Azylového a migračního fondu (AMIF) na podporu regionálních integračních center. Deadline pro podání projektových žádostí: 11. březen 2019.

Statistické ročenky o cizincích

Český statistický úřad zveřejnil vyčerpávající statistickou ročenku Cizinci v ČR 2018, doplněnou o zprávu Život cizinců v ČR 2018, tentokrát zaměřenou na územní distribuci cizinců dle země původu, typu povolení k pobytu či demografických ukazatelů.

 

Slovensko:

Nitra otevřela vlastní integrační centrum

První slovenské městem provozované integrační centrum se otevírá v Nitře

Slovenská Nitra v prvním čtvrtletí roku letošního roku otevře integrační centrum pro ekonomické migranty, první svého druhu v zemi. Cílem centra je vytvořit pro nově příchozí migranty vhodné podmínky pro začlenění do života ve městě. Zřízení centra reaguje na rychlý nárůst zahraničních zaměstnanců zejména v okolních výrobnách komponentů pro automobilový průmysl.

Polsko:

Štědrý večer bez hranic

Polská obdoba úspěšného projektu Rodina odvedle se jmenuje Vánoce bez hranic. Projekt se rozběhl v roce 2016 a v loňském roce pozvalo cizince na štědrovečerní večeři více než 10 000 polských rodin.

Přejete si dostávat novinky i dobrou praxi z oblasti integrace cizinců v EU přímo do e-mailu?

Zaregistrujte se


EWSI ČR na sociálních sítích:

FB MigraceOnline.cz  FB EWSI ČR   TWITTER EWSI ČR  #MigrantIntegrationEU

Jan Dítko

Jan Dítko pracuje v MKC od roku 2012. Zabývá se zde problematikou integrace cizinců, designováním vzdělávacích programů v oblasti interkulturního vzdělávání a lektoringem.

23. 1. 19
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲