Zpravodaj Evropského integračního portálu
Únor 2022
NOVINKY Z EU
Nová analýza: Digitalizace služeb pro integraci migrantů během pandemie COVID-19
Nejnovější analýza Evropského integračního portálu (EWSI) se věnuje otázce, zda a nakolik pandemie COVID-19 urychlila digitalizaci integračních služeb pro migranty v EU.
Umožnění poskytovat služby online bylo pro jejich poskytovatele během této globální zdravotní krize klíčové, ale pro mnoho státních příslušníků třetích zemí může být přístup k takové online podpoře obtížný. Akční plán EU pro integraci a inkluzi na období 2021–2027 zdůrazňuje zejména obavy týkající se nedostatečného připojení k internetu, jazykových bariér či nízkých digitálních dovedností na straně státních příslušníků třetích zemí v celé Evropě.
Tato analýza proto zkoumá, zda byly stávající integrační služby digitalizovány, či nikoli, zda a kde byly spuštěny nové online služby a jaké případné překážky existují pro cizince ze třetích zemí v přístupu k těmto digitalizovaným službám. Identifikuje také výběr osvědčených postupů v oblasti digitalizace příslušných služeb i funkčních způsobů jejich financování.
Celou analýzu si můžete přečíst zde.
***
CO SE CHYSTÁ
Uprchlíkem i tátou: co nám říkají britské, švédské a dánské výzkumy
Oxfordská výzkumná síť Oxford Network of Fatherhood Researchers zve vědce, studenty a ostatní zájemce na otevřenou přednášku s názvem „Být uprchlíkem a otcem: Poučení z výzkumu ve Spojeném království, Švédsku a Dánsku". Na přednášce budou představeny výsledky tří výzkumných studií, které zkoumají zkušenosti mužských uprchlíků ze Sýrie v Evropě s otcovstvím.
Kdy a kde: 7. 3. 2022 (10–12 hod), online
Více info a registrace zde.
***
NOVINKY
Slovensko: Nová služba pro oběti trestných činů z nenávisti z řad migrantů a uprchlíků
Na Slovensku byla spuštěna první akreditovaná služba pro oběti trestných činů z nenávisti. Program provozuje slovenská organizace Liga za ľudské práva.
Více zde.
Irsko: Zahájení legalizačního programu pro migranty bez dokladů
Nový legalizační program pro migranty bez dokladů v Irsku umožňuje některým osobám bez dokladů získat v Irsku povolení k pobytu a přístup na trh práce a také vytváří legální cestu k získání občanství.
Více zde.
Portugalsko: Integrační projekt získal ocenění za sociální inovaci
Projekt SPEAK získal osmou výroční cenu AGIR udělovanou Národní energetickou sítí (REN). Tématem letošního ročníku bylo „Sociální inovace v reakci na COVID-19“.
Projekt SPEAK vznikl v roce 2014 jako platforma, která pomáhá migrantům a uprchlíkům řešit problémy sociálního vyloučení tím, že se učí jazyk a vytváří tak neformální síť sociální podpory.
Do března 2020 projekt provozoval jazykové skupiny tváří v tvář a zprostředkovával interakci mezi „buddies“ – lidmi, kteří pomáhají ostatním učit se jazyk – a účastníky kurzů. Po vypuknutí pandemie byl projekt digitalizován. V první fázi digitalizace měli uživatelé přístup k sezením a komunitním akcím prostřednictvím webových stránek. V roce 2021 byla vytvořena mobilní aplikace s cílem „demokratizovat“ přístup k projektu a umožnit připojení mnohem většímu počtu lidí. Dnes projekt funguje ve 24 městech a 12 různých zemích a pomohl již více než 48 000 lidí.
Více zde.
***
DOKUMENTY
Osvědčené postupy poskytování základních služeb migrantům
Dokument Migrační sítě OSN představuje osvědčené postupy při poskytování základních služeb migrantům po celém světě. Ukazují způsoby, jak migrantům zpřístupnit služby v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a dalších.
Více zde.
Dokument OECD: Dělba kompetencí v oblastech klíčových pro integraci migrantů
Tento dokument zkoumá data z deseti zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zabývá se problematikou decentralizace a dělby kompetencí na různých úrovních veřejné správy v oblastech zaměstnanosti, vzdělávání, bydlení i zdravotnictví a sociální péče.
Více zde.
Švédsko: Dlouhé čekací doby pro žadatele o azyl zpožďují integraci
Studie švédského institutu IFAU zkoumá dopad dlouhých lhůt pro vyřízení azylových žádostí na integraci a dochází k závěru, že delší čekací doby zpomalují integrační proces a negativně ovlivňují schopnost azylantů uspět na trhu práce.
Více zde.
***
INSPIRATIVNÍ PROJEKTY
Akademie leaderů mezi migranty
Migrant Leadership Academy je irský komunitní projekt, který vyhledává talentované leadery z řad migrantů a uprchlíků a podporuje je při navrhování a realizaci vlastních kampaní v oblasti sociální spravedlnosti a iniciativ na podporu integrace migrantů.
Více zde.
***
Celý lednový newsletter EWSI najdete zde.
EWSI dále sleduje vývoj a dopady pandemie COVID-19 na cizince v EU.
Pomozte nám s šířením – sledujte EWSI na sociálních sítích.
EWSI ČR na sociálních sítích
FB MigraceOnline.cz FB EWSI ČR TWITTER EWSI ČR #MigrantIntegrationEU