Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
2. 8. 12

Rihla - Tři mladí lidé na cestě k islámu i od něj

Rihla znamená v arabštině „cesta za poznáním“. Symbolicky na ni vykročili i tři muslimští hrdinové dokument Terezy Engelové.

13letá Nikola se po shlédnutí seriálu „Tisíc a jedna noc“ rozhodla konvertovat k islámu. Líbí se jí řád a móda, které toto náboženství doprovázejí. Postupem času ale Nikola zjišťuje, že rozhodnutí stát se muslimkou může mít na její život závažnější dopad, než si původně dokázala představit. Dvacetiletá studentka dvou vysokých škol Nikola S. konvertovala na islám, když jí bylo šestnáct. Čtyři roky života věřící muslimky v ateistické, západní společnosti, ji teď vedou k úvahám, nakolik jsou tyto dva světy slučitelné. Sedmnáctiletý Sahrab se naopak jako jediný v islámské společnosti narodil. Do České republiky přijel studovat před čtyřmi lety z Afghánistánu. Po překonání počátečního kulturního šoku Sahrab postupně řeší dilema. Může a chce vůbec zůstat tím, kým byl doma?

Rihla ukazuje nejen jaké to je, být muslimem v české společnosti, ale také nastoluje otázku: Je islám slučitelný s životem v západní společnosti?

Režie: T. Engelová

Dokument můžete shlédnout ZDE.


Národnost v pubertě III. – Cesta k islámu?
Čtyřdílný dokumentární cyklus Národnost v pubertě ukazuje, jak se v naší republice žije čtyřem vybraným menšinám. Pod hledáčky kamery se tak ocitly vietnamské, muslimské, romské a ukrajinské komunity. 

2. 8. 12
...nahoru ▲