Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
2. 8. 12

Mari a Lili - Když vietnamské srdce bije česky

Situační dokumentární film Eriky Hníkové zachycuje dvě mladé vietnamské dívky z Chomutova v jejich každodenních životech, které se zas až tak moc neliší od životů jejich českých vrstevníků.

Lili i Mari se narodily před osmnácti lety v Čechách a mluví plynně česky. Extrovertní vtipná Mari studuje s trojkami střední hotelovou školu, hádá se doma se svým pubertálním bratrem a musí poslouchat své rodiče, i když s nimi nesouhlasí. Její otec totiž o feminismu nikdy neslyšel. Introvertnější Lili nebaví škola, po vyučování musí pomáhat rodičům v obchodě a ještě nemůže mít kluka. Jejich společnou zábavou jsou taneční, kam se s velkou péčí chystají a kde zažije osobní drama jejich vietnamská kamarádka Lída. Mari i Lili natáčely sebe i své okolí na malé digitální kamery. Dostaneme se tak do vietnamských domácností například na Štědrý den, kdy Lili smaží řízky a dělá bramborový salát pro celou rozvětvenou vietnamskou rodinu.

Jak se mladé dívky vyrovnávají se svou česko vietnamskou identitou? Pohled do světa teenagerů, jejichž rodiče se nenarodili v Čechách.

Režie: E. Hníková

Dokument můžete shlédnout ZDE.


Národnost v pubertě I. – České vietnamské studentky
Čtyřdílný dokumentární cyklus Národnost v pubertě ukazuje, jak se v naší republice žije čtyřem vybraným menšinám. Pod hledáčky kamery se tak ocitly vietnamské, muslimské, romské a ukrajinské komunity.

2. 8. 12
...nahoru ▲