Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
2. 8. 12

Aňa, Lesha a Vania - Dokážete poznat v českém davu dospívající trojici z Ukrajiny a Ruska?

Ve filmu se představí tři vcelku normální, lehce pubertální, mladí lidé. Chodí do školy a na brigády, učí se, tancují, zpívají, zajdou do klubu nebo do mekáče. Občas ale z plynulé češtiny přejdou do ruštiny nebo ukrajinštiny.

V Čechách jsou většinou zhruba deset let, na svůj „domov“ si moc nepamatují. Nezajímají je ruské volby, ani proces s Julijí Tymošenkovou, mnohem víc se orientují v české politické scéně. Doma opravují rodiče ve špatné výslovnosti českých slov a jednou za čas si zaskypují s babičkou z Kyjeva. Fakt, že jsou v Čechách stále cizinci, je pohání dopředu a sami se distancují od skupiny krajanů, co jezdí do Čech makat na stavbách. Oni chtějí v Česku zůstat, pracovat a mít rodinu. Rozhodně se ale neotočili ke své rodné zemi zády, někde uvnitř jsou pořád Ukrajinci respektive Rusy a vlastní kořeny jsou pro ně velice důležité.

Tři mladí lidé stojí někde na půl cesty mezi dvěma národnostmi, ale nevypadá to, že by jim to moc vadilo.

Režie: L. Kalistová-Jablonská

Dokument můžete shlédnout ZDE.


Národnost v pubertě IV. – Dospívání mezi dvěma národnostmi
Čtyřdílný dokumentární cyklus Národnost v pubertě ukazuje, jak se v naší republice žije čtyřem vybraným menšinám. Pod hledáčky kamery se tak ocitly vietnamské, muslimské, romské a ukrajinské komunity. 

2. 8. 12
...nahoru ▲