Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
30. 11. 12
Zdroj: migraceonline.cz

Nový zákon o státním občanství je nepřiměřeně zpřísňující. Otevřený dopis vládě a parlamentu

Česká republika je již dnes nejpřísnějším státem EU ohledně udělování občanství cizincům a nový zákon má dát úředníkům ještě více moci nad cizinci, varují Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR a Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva.

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR a Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva upozorňují to, že připravovaný zákon o českém státním občanství na jedné straně sice umožní českým občanům i cizincům dvojí občanství, ale na druhé straně je výrazně a nepřiměřeně zpřísňující, posiluje moc úředníků ministerstva vnitra a zhoršuje postavení dětí ze smíšených rodin.

Připomínky byly předány vládě v otevřeném dopisu z 6. října 2012, ke kterému byla také vydána tisková zpráva. V další fázi pak byly předány v dopisu z 6. listopadu 2012 i poslanecké sněmovně.

Součástí dopisu parlamentu byl i dokument „Problémy v návrhu nového zákona o státním občanství“, ve které jsou podrobněji rozpracovány jednotlivé problémy s připravovaným novým zákonem o českém státním občanství spojené.

Návrh zákona a aktuální stav legislativního procesu můžete sledovat zde.

30. 11. 12
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲