Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
22. 7. 14
Zdroj: migraceonline.cz
Téma: Integrace
Otevřená platforma. Texty nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.

Místostarostka Prahy 8 hrozí před islamizací našich obývacích pokojů

Místostarostka Prahy 8 a místopředsedkyně regionálního sdružení ODS Vladimíra Ludková odmítla muslimský hřbitov. Tento krok zdůvodnila obavami o islamizaci Prahy 8.

img_4761.jpg

V jinak ospalé Praze 8 se nyní svádí bitva o „několikatisíciletý vývoj naší kultury“. Alespoň to tak vypadá podle vyjádření místní političky, Vladimíry Ludkové (ODS). Ta se postavila proti umístění muslimského hřbitova, který má představovat začátek islamizace. V ohrožení je nejen tato čtvrť a její veřejné prostory, ale i ty ryze soukromé: „to by se také mohlo jednou stát, že u vás v obýváku najednou bude někdo, kdo říká: ‚Už tady nebydlíš, odejdi!‘“ Na článek na místním portálu Vaše Praha 8 upozornil před několika dny server iDnes.cz.

Jsem přesvědčena, že pohřbívání dle muslimských zvyků na neveřejném hřbitově nijak neohrožuje naši kulturu, ba právě naopak. V České republice je několik muslimských hřbitovů. Na některých jsou hroby padlých muslimských vojáků z válek, jiné využívají muslimové v současnosti. Na nich se pohřbívá v rakvích do hrobů za skromné ceremonie. Umožnit lidem bez ohledu na národnost, etnikum či víru důstojně pohřbívat své zesnulé je dle mého názoru jeden ze základních projevů kulturnosti i lidskosti.

Vyjádření typu „Nejdříve hřbitov, pak malá svatyně a nebude to trvat dlouho a Muslimská obec na území Prahy 8 může kvést jako řepková pole Andreje Babiše po české krajině. Nechci, aby Praha 8 byla tím samým, co je ve Francii město Marseille, kde se do některých čtvrtí bojí vstoupit i hlídky policie“ budí obavy a nesnášenlivost vůči těm pár muslimům, kteří žijí v Praze. Muslimský hřbitov z Prahy 8 Marseille nedělá. „Západní civilizace“, kterou se ohání paní Ludková, nebude ohrožena. Navrhuji vrátit diskusi na Praze 8 k závažnějším tématům jako je miliardová stavba nové radnice, ničení zahrádkových kolonií, tolerance hazardu, či řešení bezdomovectví.

Inka Píbilová
Evaluátorka a členka Správní rady České evaluační společnosti. Bydlí na Praze 8.
22. 7. 14
Zdroj: migraceonline.cz
Téma: Integrace
V této sekci budeme rádi publikovat vaše texty týkající se aktuálního dění v oblasti migrace. Texty musí být ucelené a v rozsahu 1 až 3 normostrany. Texty v sekci „komentáře“ nejsou striktně žánrově vymezené, mohou být například reakcí na politické dění nebo popisem osobní zkušenosti. Publikované texty nemusí souhlasit s názory redakce. Pokud však vyjadřují rasistické či jinak diskriminační postoje nebo nesplňují základní předpoklady formální kvality, nebudou publikovány. Přečtěte si informace pro autory. Kontaktní adresa pro sekci komentářů je na migraceonline@mkc.cz.
...nahoru ▲