Vážení autoři a čtenáři,
chcete-li publikovat na www.migraceonline.cz , přečtěte si prosím následující pokyny. Kromě původních textů jsou na webu také vybrané texty zveřejněné i v jiných médiích. Budeme rádi, když nás upozorníte na zajímavé články a výzkumné zprávy, které na našem webu chybí.
Dáváme přednost odborným textům teoretického nebo empirického charakteru, které zpracovávají témata příbuzná migraci, politice přistěhovalectví, životním podmínkám cizinců. Článek by měl být čitelný také čtenářům, kteří se pohybují v jiném poli odbornosti, než jeho autor. Vítáme inovativní přístupy k této problematice. Rozsah článku by neměl být více než 3000 slov. Je třeba mít na paměti, že naši čtenáři (internetových informačních a zpravodajských serverů) preferují kratší a dobře strukturované texty. U komplikovanějších témat a článků založených na rozsáhlejším empirickém výzkumu je možné publikovat i delší texty. Neprovádíme recenzní řízení.
Text také může být zkrácenou verzi rozsáhlejší studie, která byla dříve publikována jinde, pokud má předchozí vydavatel zájem o spolupráci a umožňuje-li zveřejnění textu na internetu, vítáme uveřejnění odkazu na tuto stať. Taková forma může dobře posloužit akademikům pro zpřístupnění jejich práce širší čtenářské obci.
Kromě odborných článků jsme otevřeni i jiným typům textů jako jsou novinářské články, příběhy cizinců, literární texty a jiné. Články mohou obsahovat osobní názory a stanoviska; ta by však měla být v textu viditelně odlišena od věcné argumentace (viz též níže „komentáře“).
Rozhovory s cizinci, odborníky a zajímavými osobnostmi na poli migrace. Rozhovor by měl být zeditován a jasně strukturován (jednotlivé části by měly být odděleny nadpisy).
Komentáře jsou krátké texty (300 – 600 slov, maximálně 1000 slov), které reagují na aktuální události v oblasti migrace a politiky přistěhovalectví, na výsledky výzkumů anebo obsáhlejším způsobem (jinak je možné využít funkci přímého komentování konkrétního textu) reagují na již publikované komentáře či články. Komentáře mohou být též odbornějšího rázu (viz např. komentář Oana Ciobanu „Britská migrační politika a aktivity rumunských migrantů v souvislostech“). Redakce migraceonline.cz nemusí souhlasit s názory autorů vyjádřené v komentářích. Nebudou publikovány takové komentáře, které jsou rasistické anebo v jiném ohledu diskriminační.
V této sekci webu se publikují recenze a shrnutí nové i starší odborné společenskovědní i popularizační literatury týkající se problematiky migrace, migračních a integračních politik a etnicity a šířeji také demografického vývoje, trhu práce a sociálních politik.
Rozsah: 3-5 normostran
Obsah: recenze by měla obsahovat tyto body (v pořadí zvoleném autorem)
Spolu s recenzí odevzdat Anotaci + Info o autorovi recenze
Zprávy z výzkumů, šetření a disertační práce se zveřejňují buď v plném znění, ve zkrácené podobě, anebo se pouze uvede anotace výzkumu. Pomozte nám aktualizovat databázi výzkumů. Informace, které jste ve výzkumu zjistili tak budou přístupné odborné i širší veřejnosti a v dalších výzkumech bude na ten Váš možné navázat. Publikováním výzkumu také propagujete Vaši práci a instituci.
V sekci projekty se zveřejňují projekty nevládních organizací v České republice a dále zajímavé a inspirativní projekty zahraničních organizací.
V části webu nazvané „nástěnka“ najdete tiskové zprávy institucí a organizací zabývajících se migrací, krátké informace, novinky a odkazy na články na jiných internetových stránkách. Zasílejte nám takové informace!
Portál migraceonline.cz má sloužit především odborné veřejnosti, kam zdaleka nepatří jen etablovaní autoři. Tento web je dobrou příležitostí, jak si vyzkoušet odborný žánr, přičemž neriskujete editační zásahy za účelem zjednodušení, které jsou běžné v masových médiích.
Zde je několik rad, kterými s můžete při psaní svého prvním odborném textu řídit:
Můžete se inspirovat již uveřejněnými články. Můžete na konkrétní článek přímo reagovat ve svém příspěvku, vítáme také týmovou spolupráci na textech.
Na hlavní straně, na nástěnce či monitoringu médií najdete upozornění na nejnovější události v oblasti migrace. Pokud o nich víte něco více, napište alespoň krátký komentář! Možná, že tím vyvoláte potřebnou diskusi a dostane se Vám reakce na Vaše argumenty v článku jiného autora.
Od roku 2005 redakce tohoto webu pravidelně vyhlašuje témata. Uvítáme Váš příspěvek, zvláště, pokud se tématem z jakékoliv strany dlouhodobě zabýváte, zvolené téma však můžete pojmout také jako inspiraci k tomu blíže se na něj zaměřit.
Zašlete, prosím, text emailem na adresu migraceonline@mkc.cz ve formátu WORD anebo .rtf (rich text format). Formát: písmo Times New Roman, velikost 12 bodů, odstavec: řádkování 1,2; okraje: nahoře a dole 2,5 cm, vlevo a vpravo 3 cm. Do textu, prosím, nevkládejte čísla stránek. Když citujete, odkaz na literaturu uvádějte ideálně v textu [př. (Castles 2003)]. Poznámky uvádějte na konci stránky. Na konci textu nezapomeňte dodat použitou literaturu! Držte se, prosím, jednotného formátu při uvádění literatury. Například takto:
„... jak předvídal Gellner (2003) nebo také Renan (1882: 43)...“
„…tuto otázku si položilo mnoho autorů (Savage 2000; Scott 2005 a další).“
GELLNER, E. (2003 [1997]). Nacionalismus. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury.
MORGAN, P. (2004). From a Death to a View: The Hunt for the Welsh past in the Romantic Period. In: E. Hobsbawm and T. Ranger, ed.: The Invention of Tradition. Cambridge: Cambridge University Press. Str. 43-101.
MUSTERD, S. (2003). „Segregation and integration: A contested relationship.“ Journal of Ethnic and Migration Studies, 29 (4): 623-641.
BARŠA, P. , BARŠOVÁ, A. (2006): „Česká republika jako přistěhovalecká země.“ Policy Paper. Praha: Ústav mezinárodních vztahů. Dostupné na http://www.iir.cz/display.asp?ida=138 [navštíveno dne 21. 2. 2006].
Po obdržení Vašeho textu se Vám co nejdříve ozveme. Pokud bude článek splňovat kritéria a standardy textů publikovaných na migraceonline.cz a bude možné jej zařadit do redakčního plánu, domluvíme se s Vámi na editaci textu a následné publikaci.