Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Migfilm - minifestival filmů o migraci

Pořádá Multikulturní centrum Praha a Friedrich-Ebert Stiftung Praha v rámci cyklu Lidová škola migrace. 

Zajímavé filmy, dokumenty, komedie. Diskuse s režisérkou Olenou Fedyuk, vědeckým pracovníkem FES Prag Thomasem Oellermannem a ředitelem Romea.cz Zdeňkem Ryšavým. Doprovodná akce (komentovaná procházka) - pražský příběh uprchlíka Norberta Auerbacha (Od žluté hvězdy k Růžovému Panterovi)

Veškeré projekce i procházka zdarma. 

24. 05. 2016
  • 17:30 - Paříž, Londýn, Madrid (18 min), Cesta migranta (52 min). Film v originálním znění s anglickými titulky. Následuje diskuse s režisérkou a socioložkou Olenou Fedyuk
25. 05. 2016
  • 16:00 - Od žluté hvězdy k Růžovému panterovi - Pražský příběh uprchlíka Norberta Auerbacha, komentovaná procházka, sraz u kina Evald
  • 17:30 - Almanya - vítejte v Německu (101 min). Film v německém znění s českými titulky
  • 20:00 - Jsme mladí. Jsme silní (123 min). Film v německém znění s českými titulky. Následuje diskuze

FB událost zde.


MIGFILM_A4.jpg


 ANOTACE K FILMŮM:

Cesta migranta / Road of a Migrant

Režie: Olena Fedyuk
2015, 52 min, ukrajinsky s anglickými titulky

Co dělají ukrajinští pracovní migranti v EU během krátké doby, co se vrátí domů? Někteří jdou na pouť. Film sleduje unikátní událost na Ukrajině a v Evropě – desetidenní pouť na západní Ukrajině, která je věnována ukrajinským pracovním migrantům a jejich rodinám. Během 260 kilometrů dlouhé pouti usilují její účastníci o to sdělit své zkušenosti ze zahraničí, spojit se se svými rodinami, se kterými se vzájemně odcizili, bojovat s pocitem viny a obviňováním za migraci ze strany ukrajinského státu anebo svého okolí.

Paříž, Londýn, Madrid / A labour of care

Režie: Nina Sahraoui (London Metropolitan University)
2015, 18 min, francouzsky s anglickými titulky

Pracují jako pečovatelky o staré lidi v Paříži, Londýně a Madridu. Pocházejí z Pobřeží Slonoviny, Portugalska, Kamerunu a Guadeloupu. Stárnoucí Evropa a její velkoměsta by se dnes těžko obešly bez práce migrantek.

Almanya - vítejte v Německu / Almanya

Režie: Yasemin Samdereli
Německo, 2011, 101 min
Hrají: Vedat Erincin, Fahri Ogün Yardim, Lilay Huser, Demet Gül, Aylin Tezel, Denis Moschitto

Tato svěží, barvitě vyprávěná komedie o turecké rodině usazené po několik generací v Německu je celovečerním debutem režisérky Yasemin Samdereli. Na scénáři autorka spolupracovala se svou mladší sestrou Nesrin, s níž se již v minulosti scenáristicky podílela na populárním seriálu Turečtina pro začátečníky. Příběh tohoto snímku, jehož univerzální srozumitelný humor vyrůstá z nedorozumění způsobených kulturními odlišnostmi a z pokusů o nalezení odpovědi na to, co zakládá národní identitu, je dovedně utkán ze dvou vzájemně se prolínajících časových linií. V té první, zasazené do současnosti, se divák seznamuje s rodinou Yilmazových v jejich německém domově právě ve chvíli, kdy stařešina rodu, dědeček Huseyin, naléhá na ostatní, aby se s ním o prázdninách vypravili do rodného Turecka. Druhá linie sleduje osudy mladého Huseyina v daleké Anatolii, jeho odchod do Německa, kam v roce 1964 dorazil jako miliontý první gastarbeiter, a postupnou adaptaci – ne-li přímo asimilaci – jeho rodiny v novém prostředí. (kviff.com)

Almanya_07.jpg Almanya_10.jpg Almanya_11.jpg

Jsme mladí. Jsme silní / Wir sind jung. Wir sind stark

Režie: Burhan Qurbani
Německo, 2014, 123 min
Hrají: Jonas Nay, Trang Le Hong, Devid Striesow
Strhující drama zachycující rasové nepokoje, které před více než dvaceti lety zachvátily Německo, neodráží jen staré události, ale i přetrvávající problém xenofobie. V srpnu 1992 napadl v německém Rostocku rozbouřený dav sídliště obydlené uprchlíky a imigranty žádajícími o azyl. Stefan, Robbie a jejich parta se poflakují po okolí a potyčky s policií a uprchlíky jsou vítaným zpestřením jejich prázdných dní. Stefanův otec, místní politik, se snaží situaci uklidnit a najít řešení, ale jen bezmocně naráží na překážky. Lien a její vietnamská rodina chce v Německu zůstat, mají zde práci i přátele, ale s postupujícími dny a rostoucím napětím se začínají bát o své životy. Tři pohledy na jednu událost spojené v napínavém dramatu plném silných hereckých výkonů. (eurofilmfest.cz)

WirSindJung_01.jpg WirSindJung_03.jpg WirSindJung_06.jpg


Od žluté hvězdy k Růžovému Panterovi

Pražský příběh uprchlíka Norberta Auerbacha. Komentovaná procházka.

Těsně před začátkem druhé světové války uprchl Norbert Auerbach se svými rodiči z Protektorátu Čechy a Morava, kde by jim stejně jako všem dalším židovským obyvatelům hrozila deportace do koncentračního tábora a smrt. Během procházky se dozvíte nejen o Norbertově životě v Praze, kdy jeho rodině patřila filmová společnost, produkující úspěšné a dodnes oblíbené filmy jako například Cestu do hlubin študákovy duše, ale i o tom, jak jeho příběh dál pokračoval v emigraci. Norbert se stal producentem, který přivedl na plátno takové klasiky jako jsou filmy o Růžovém panterovi či legendárním Jamesi Bondovi.

Sraz: 25.5.2016 v 16 hodin před kinem Evald na Národní třídě

Pro více informací o komentované procházce se můžete obrátit na: zuzana.schreiberova@mkc.cz

datum:24. května 2016 (úterý) 17:30 - 25. května 2016 (středa)
místo:Kino Ponrepo, Bartolomějská 11, 110 00 Praha 1
pořádá:MKC Praha, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Praha
ke stažení: Pozvánka /pdf/
V tomto měsíci neprobíhají žádné akce.
...nahoru ▲