Pořádá Multikulturní centrum Praha a Friedrich-Ebert Stiftung Praha v rámci cyklu Lidová škola migrace.
Zajímavé filmy, dokumenty, komedie. Diskuse s režisérkou Olenou Fedyuk, vědeckým pracovníkem FES Prag Thomasem Oellermannem a ředitelem Romea.cz Zdeňkem Ryšavým. Doprovodná akce (komentovaná procházka) - pražský příběh uprchlíka Norberta Auerbacha (Od žluté hvězdy k Růžovému Panterovi)
Veškeré projekce i procházka zdarma.
ANOTACE K FILMŮM:
Co dělají ukrajinští pracovní migranti v EU během krátké doby, co se vrátí domů? Někteří jdou na pouť. Film sleduje unikátní událost na Ukrajině a v Evropě – desetidenní pouť na západní Ukrajině, která je věnována ukrajinským pracovním migrantům a jejich rodinám. Během 260 kilometrů dlouhé pouti usilují její účastníci o to sdělit své zkušenosti ze zahraničí, spojit se se svými rodinami, se kterými se vzájemně odcizili, bojovat s pocitem viny a obviňováním za migraci ze strany ukrajinského státu anebo svého okolí.
Pracují jako pečovatelky o staré lidi v Paříži, Londýně a Madridu. Pocházejí z Pobřeží Slonoviny, Portugalska, Kamerunu a Guadeloupu. Stárnoucí Evropa a její velkoměsta by se dnes těžko obešly bez práce migrantek.
Tato svěží, barvitě vyprávěná komedie o turecké rodině usazené po několik generací v Německu je celovečerním debutem režisérky Yasemin Samdereli. Na scénáři autorka spolupracovala se svou mladší sestrou Nesrin, s níž se již v minulosti scenáristicky podílela na populárním seriálu Turečtina pro začátečníky. Příběh tohoto snímku, jehož univerzální srozumitelný humor vyrůstá z nedorozumění způsobených kulturními odlišnostmi a z pokusů o nalezení odpovědi na to, co zakládá národní identitu, je dovedně utkán ze dvou vzájemně se prolínajících časových linií. V té první, zasazené do současnosti, se divák seznamuje s rodinou Yilmazových v jejich německém domově právě ve chvíli, kdy stařešina rodu, dědeček Huseyin, naléhá na ostatní, aby se s ním o prázdninách vypravili do rodného Turecka. Druhá linie sleduje osudy mladého Huseyina v daleké Anatolii, jeho odchod do Německa, kam v roce 1964 dorazil jako miliontý první gastarbeiter, a postupnou adaptaci – ne-li přímo asimilaci – jeho rodiny v novém prostředí. (kviff.com)
Režie: Burhan Qurbani
Německo, 2014, 123 min
Hrají: Jonas Nay, Trang Le Hong, Devid Striesow
Strhující
drama zachycující rasové nepokoje, které před více než dvaceti lety zachvátily
Německo, neodráží jen staré události, ale i přetrvávající problém xenofobie. V
srpnu 1992 napadl v německém Rostocku rozbouřený dav sídliště obydlené
uprchlíky a imigranty žádajícími o azyl. Stefan, Robbie a jejich parta se
poflakují po okolí a potyčky s policií a uprchlíky jsou vítaným zpestřením
jejich prázdných dní. Stefanův otec, místní politik, se snaží situaci uklidnit
a najít řešení, ale jen bezmocně naráží na překážky. Lien a její vietnamská
rodina chce v Německu zůstat, mají zde práci i přátele, ale s postupujícími dny
a rostoucím napětím se začínají bát o své životy. Tři pohledy na jednu událost
spojené v napínavém dramatu plném silných hereckých výkonů. (eurofilmfest.cz)
Těsně před začátkem druhé světové války uprchl Norbert Auerbach se svými rodiči z Protektorátu Čechy a Morava, kde by jim stejně jako všem dalším židovským obyvatelům hrozila deportace do koncentračního tábora a smrt. Během procházky se dozvíte nejen o Norbertově životě v Praze, kdy jeho rodině patřila filmová společnost, produkující úspěšné a dodnes oblíbené filmy jako například Cestu do hlubin študákovy duše, ale i o tom, jak jeho příběh dál pokračoval v emigraci. Norbert se stal producentem, který přivedl na plátno takové klasiky jako jsou filmy o Růžovém panterovi či legendárním Jamesi Bondovi.
Sraz: 25.5.2016 v 16 hodin před kinem Evald na Národní třídě
Pro více informací o komentované procházce se můžete obrátit na: zuzana.schreiberova@mkc.cz