Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Analýza ČvT: projevy online nenávisti na vzestupu

V roce 2015 došlo ke značnému nárůstu projevů nenávisti vůči muslimům a imigrantům na českých sociálních sítích a dalších komunikačních  kanálech, jako jsou diskuse pod články na zpravodajských serverech.  K těmto závěrům dochází analýza nazvaná Projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítích, kterou nedávno zveřejnila nevládní organizace Člověk v tísni.

 Analýza mapuje české sociální sítě od července do září loňského roku, popisuje základní socio-demografické charakteristiky osob, které nenávistné příspěvky vytváří a sdílí, a studuje mechanismy jejich šíření. Nenávistné projevy v této době reagují na rostoucí příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky. Projevy nenávisti se naopak prakticky netýkají cizinců či uprchlíků z jiných oblastí, například ze zemí bývalého SSSR či jihovýchodní Asie. Značná část nenávistných projevů obsahuje hoaxy, a to zejména o muslimech.

Analýza odhaluje, že FB dominovaly především komentáře a příspěvky na téma migrace (88 000 komentářů, tj. zhruba 56 % všech analyzovaných příspěvků), dále příspěvky na téma islám a muslimové (49 000 komentářů, tj. 31 % příspěvků). Největší skupinu „hejterů“ tvoří poněkud překvapivě muži ve věku 30-50 let se středním vzděláním. Mezi hejtery se vyskytuje velmi málo mladých lidí pod 30 let (na něž cílí většina vzdělávacích programů), seniorů ani osob postižených nezaměstnaností či sociálním vyloučením.

Analýzu si můžete přečíst zde:
https://www.clovekvtisni.cz/uploads/file/1459365027-Hate_Speech_Zaverecnazprava_final_verze.pdf
25. 4. 16
...nahoru ▲