Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czE-knihovna › Analýza ČvT: projevy online nenávisti na vzestupu

Analýza ČvT: projevy online nenávisti na vzestupu

V roce 2015 došlo ke značnému nárůstu projevů nenávisti vůči muslimům a imigrantům na českých sociálních sítích a dalších komunikačních  kanálech, jako jsou diskuse pod články na zpravodajských serverech.  K těmto závěrům dochází analýza nazvaná Projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítích, kterou nedávno zveřejnila nevládní organizace Člověk v tísni.

 Analýza mapuje české sociální sítě od července do září loňského roku, popisuje základní socio-demografické charakteristiky osob, které nenávistné příspěvky vytváří a sdílí, a studuje mechanismy jejich šíření. Nenávistné projevy v této době reagují na rostoucí příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky. Projevy nenávisti se naopak prakticky netýkají cizinců či uprchlíků z jiných oblastí, například ze zemí bývalého SSSR či jihovýchodní Asie. Značná část nenávistných projevů obsahuje hoaxy, a to zejména o muslimech.

Analýza odhaluje, že FB dominovaly především komentáře a příspěvky na téma migrace (88 000 komentářů, tj. zhruba 56 % všech analyzovaných příspěvků), dále příspěvky na téma islám a muslimové (49 000 komentářů, tj. 31 % příspěvků). Největší skupinu „hejterů“ tvoří poněkud překvapivě muži ve věku 30-50 let se středním vzděláním. Mezi hejtery se vyskytuje velmi málo mladých lidí pod 30 let (na něž cílí většina vzdělávacích programů), seniorů ani osob postižených nezaměstnaností či sociálním vyloučením....nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect