Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czZemě › Slovensko

Migrace v zemích střední a východní Evropy

Země střední a východní Evropy - migrace

Slovensko

Počet imigrantů přicházejících na území Slovenska se po vstupu země do Evropské unie (2004) postupně zvyšoval, tato tendence byla ale zpomalena ekonomickou krizí.

Migranti přicházejí zejména z České republiky, Maďarska a Rumunska a to převážně z pracovních důvodů. Jejich celkový podíl na populaci je stále relativně malý (1,3% procent obyvatel v roce 2011), avšak od roku 2004 se zvýšil téměř třikrát. Podle oficiálních statistik (2011) přesáhl počet migrantů s povolením k pobytu 70 000.

V roce 2011 přijala Migrační politiku Slovenské republiky s výhledem do roku 2020 a Akční plán migrační politiky na roky 2012 – 2013, přesto je ale celkově oblasti migrace a zejména pak integrace cizinců věnováno poměrně malá pozornost. V roce 2009 byla přijata Koncepce integrace cizinců ve Slovenské republice, ke které jsou každoročně vydávány souhrnné zprávy o plnění opatření z ní vyplývajícím. V roce 2012 také navíc vstoupil v platnost Zákon o pobytu cizinců. Přehled vývoje v oblasti migrace na Slovensku v letech 2009-2012 je dostupný zde.

Utečenci z donútenia

4. 1. 16 Ranya Malovičová
Neprítomnosť aktívnej spolupráce s expertami a kultúrnymi mediátormi ako aj neochota umožniť sýrskym občanom využiť regulovanú migráciu potvrdzujú, že vláda verejnú mienku úmyselne vedie k strachu a odmietaniu. Ak by nešlo o úmyselnú manipuláciu, bola by prejavila aspoň ako-takú iniciatívu pomôcť.
Integrace, Migrace a EU, Uprchlictví a azyl, Víza a hraniceSlovensko články
Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou na Slovensku: Hľadanie východísk.

Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou na Slovensku: Hľadanie východísk.

10. 11. 15
Hlinčíková M. - Sekulová, M. 2015. Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou na Slovensku: Hľadanie východísk. Bratislava: Inštitút pre verejné otázky.
Integrace, Uprchlictví a azylSlovensko publikace a výzkumy

Do Vánoc klid

15. 9. 15 Lucie Trlifajová
V Maďarsku začínají platit nové zákony vztahující se k takzvané uprchlické krizi. Překlápějí silně xenofobní politiku do represivní akce. Přebíráme článek Lucie Trlifajové, který původně vyšel na a2larm.cz.
Migrace a EU, Víza a hraniceEU, Rakousko, Německo, Slovensko, Česká republika, Maďarsko články
Miznúce deti

Miznúce deti

4. 2. 15 Katarína Fajnorová
Do Európy ročne prúdia tisícky detí pochádzajúcich z tretích krajín a migrujúcich bez sprievodu svojich rodičov alebo zákonných zástupcov. Tieto deti sú odlúčené od svojich rodín a prichádzajú do Európy z rôznych dôvodov a za rôznych podmienok a okolností.
Slovensko projekty

Khatar san? Jak slovenští Romové přišli do českých zemí za prací a co se dělo potom

24. 11. 14
Katedra sociologie FSS MU s partnery a 19 pamětníků z Brna a Ostravska Vás srdečně zvou na výstavu.
Slovensko, Česká republika články
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 10 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect