Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.cz › Knihovna článků o migraci

Knihovna článků o migraci

Žánr:
rozhovoryzměnit
Téma:
- všechna tématazměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.

„Chceme podat hromadnou žalobu na český stát za diskriminaci mongolských pracovníků.“ Rozhovor s Františkem Teplým, ředitelem firmy zprostředkující práci Mongolům v Česku

16. 5. 11 Jitka Polanská
Počet cizinců ze třetích zemí přicházejících za prací do ČR z Mongolska určuje v současnosti systém neveřejných kvót. František Teplý v rozhovoru popisuje kolizi vízové politiky s aktuální potřebou zahraniční pracovní síly ve společnostech působících v Česku, kterou odráží i počet pracovních povolení udělených úřady práce.
Víza a hraniceČeská republika rozhovory

„Obyvatelé měst si své dokumenty vyplňují sami a o pomoc nás žádají, jen když se objeví nějaký větší problém.“ Rozhovor s „poradcem“ před českým konzulátem ve Lvově.

5. 4. 11 Oresta Ochorcak
V tomto krátkém interview jeden z takzvaných „poradců“ popisuje nedávný vývoj situace okolo vydávání českých víz ve Lvově. Představuje i své klienty a služby, které nabízí.
Víza a hraniceČeská republika rozhovory

"Naším cílem je vytvořit systém remitencí, který je funkční, levný a spolehlivý" Rozhovor s Carlo Corazzou ze Světové banky

16. 2. 11 Lucie Trlifajová
Rozhovor s Carlo Corazzou ze Světové banky, který v roce 2009 vedl v České republice výzkum zaměřený na fungování místního trhu s remitencemi, se zaměřuje na aktuální nastavení systému převodu remitencí v ČR a obecněji na systémy remitencí.
Migrace a rozvojČeská republika rozhovory

Dláždění cesty pro mezinárodní diskusi o migraci - Globální fórum o migraci a rozvoji. Rozhovor se Stefanem Rotherem

8. 2. 11 Tereza Rejšková
Stefan Rother, politolog zabývající se socio-kulturním výzkumem na Institutu Arnolda Bergstraessera v německém Freiburgu, se zabývá Globálním fórem pro migraci a rozvoj (GFMD) jako nově založenou platformou pro pravidelná roční setkání zástupců vlád, nevládních organizací a organizací pro migraci....
Pracovní migracerozhovory

Šetření migračního potenciálu: výzkumná metoda zrozená ze strachu. Rozhovor s prof. Endre Sikem, profesorem Univerzity ELTE a výzkumníkem TARKI Institutu sociálního výzkumu

13. 9. 10 Tereza Rejšková
V tomto rozhovoru se profesor Sik zamýšlí nad šetřeními migračního potenciálu, výzkumnými metodami i sérií těchto šetření, která byla provedena v období mezi pádem komunistických režimů ve střední a východní Evropě a vstupem těchto zemí do EU. Profesor Sik je přesvědčen, že vlna těchto šetření byla vyvolána obavami v zemích západních.
Migrace a EU, Pracovní migracerozhovory

„Systém Visapoint funguje nezávisle na zastupitelském úřadě a nikdo nemá možnost pořadí žadatelů ovlivnit.“ Rozhovor s Janem Vyčítalem, ředitelem Odboru konzulárních koncepcí a metodiky Ministerstva zahraničních věcí ČR

9. 9. 10 Lucie Trlifajová
Rozhovor se věnuje několika posledním změnám ve vízovém procesu. Především se jedná o Visapoint, systém registrace při podávání žádosti o dlouhodobé vízum a pobyt, který funguje od léta 2009. Další novinkou Vízový kodex, nové unijní/schengenské nařízení, které od dubna 2010 upravuje podmínky vydávání krátkodobých víz.
Víza a hranicerozhovory

„Migrace se stává bezpečnostním tématem.“ Rozhovor s Heikki Kerkkänenem, specialistou na imigrační politiku a imigrační kontroly z Helsinské univerzity.

6. 9. 10 Tereza Rejšková
Heikki Kerkkänen hovoří o politické diskusi na téma migrace ve Finsku: o přesunu agendy integrace z ministerstva práce na ministerstvo vnitra, podobně jako v českém kontextu; o integrační politice a praxi; o různých přístupech k jednotlivým etnickým skupinám přistěhovalců.
Integracerozhovory

Postoje k cudzincom na Slovensku

31. 8. 10
Server MultiKulti.sk otiskl rozhovor s Michalem Vašečkou, ředitelem Centra pro výskum etnicity a kultúry (CVEK) o postojích Slováků k migrantům a nepřipravenosti Slovenska na narůstající počet migrantů.
Integracerozhovory

“Pokaždé, když ve Vilniusu jedete tramvají, slyšíte, jak se někdo baví o migraci.” Rozhovor s Daivou Tereshchenko, litevskou odbornicí na litevskou diasporu.

4. 8. 10 Lucie Trlifajová
Litva je zemí s rozsáhlou historickou diasporou, stejně jako významnou současnou ekonomickou emigrací. Rozhovor s Daivou Tereshchenko se zaměřuje na současnou migraci z Litvy, postoj státu a společnosti k emigraci, na komunity Litevců v zahraničí a jejich vztah se zemí původu.
Pracovní migrace, Migrace a rozvojrozhovory

„Nařízení umožňuje cestování po Schengenu i s dlouhodobým vízem.“ Rozhovor s Danielou Kortišovou z Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR

6. 5. 10 Tereza Rejšková
5. dubna 2010 vešlo v platnost Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 562/2010 upravující Schengenskou prováděcí úmluvu. Hlavním smyslem tohoto Nařízení je umožnit cestování po Schengenském prostoru i držitelům dlouhodobých víz (vízum typu D).
Víza a hranicerozhovory

„Jakmile turista dostane vízum, oddechneme si.“ Rozhovor se zástupkyní ředitele cestovní kanceláře o lvovském konzulátu

8. 4. 10 Lucie Trlifajová
Rozhovor s Tetyanou Nykolyshyn, zástupkyní ředitelky lvovské pobočky cestovní kanceláře Trident, zprostředkovává zkušenost cestovních kanceláří, pro které jsou cesty jejich klientů na západ bojem o získání víza. Rozhovor byl veden v prosinci 2009.
Víza a hranicerozhovory

„Přineseme jakékoliv potvrzení, když je třeba.“ Rozhovor s ukrajinskou novinářkou o lvovském konzulátu

8. 4. 10 Lucie Trlifajová
Rozhovor s Galynou Tereshchu, lvovskou dopisovatelkou Rádia Svobodná Evropa, o fungováním českého konzulátu ve Lvově.
Víza a hranicerozhovory

„Největším problémem je, že konzulát se uzavřel do sebe.“ Rozhovor se zástupkyní lvovské radnice o českém konzulátu

8. 4. 10 Lucie Trlifajová
Rozhovor s Irynou Podolyak, vedoucí odboru mezinárodních vztahů města Lvov, o fungování českého konzulátu ve Lvově a o zkušenosti městské správy, pro kterou konzulát představuje kromě zajišťování víz také potenciálního partnera pro kulturní spolupráci.
Víza a hranicerozhovory

„Je zřejmé, že s agenturním zaměstnáváním není vše v pořádku.“ Rozhovor s Jiřím Vaňáskem z Ministerstva práce a sociálních věcí

30. 3. 10 Hana Daňková
Propuknutí ekonomické krize na konci roku 2008 nastartovalo v České republice propouštění mnoha agenturních zaměstnanců, zejména cizinců. V souvislosti s tím se začala otvírat diskuze o celkovém nastavení agenturního zaměstnávání a jeho vhodnosti pro zaměstnávání cizinců....
Pracovní migracerozhovory

„Já stavím kvalitu nad kvantitu.“ Rozhovor s generálním konzulem ve Lvově Davidem Pavlitou

2. 2. 10 Lucie Trlifajová
Lvovský konzulát v roce 2008 přijímal nejvíce žádostí o dlouhodobá víza ze všech českých zastupitelských úřadů na světě a až donedávna se mluvilo o jeho soustavném přetížení - dlouhé fronty, korupce, zprostředkovatelé, prodej míst ve frontě....
Pracovní migrace, Víza a hranicerozhovory
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 7 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect