Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
9. 2. 18
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: SHAREDINT

Tisková zpráva: odstartoval nový projekt MKC o hledání společných zájmů mezi pracovníky

Tisková zpráva: odstartoval nový projekt MKC o hledání společných zájmů mezi pracovníky

V rámci mezinárodního projektu, který se zaměřuje na zkoumání zájmů napříč různými skupinami pracovníků, proběhlo 27. a 28. září v Praze první setkání.  Sešli se na něm odborníci a zástupci z italské Univerzity a nevládních organizací z několika evropských zemí. Za sdílené zájmy zahraničních a místních pracovníků usiluje o hledání podobností a základů pro společné zájmy na pracovišti u různých skupin pracovníků. Toho chceme docílit skrze analýzu zkušeností a praktik různých kategorií pracovníků nad rámec statusu jejich občanství, v nadnárodní perspektivě. Projekt se zaměřuje hlavně na společné zkušenosti spojené s novými jevy pracovního života (vyplývajícími ze změn v globální ekonomice).

Zatímco se většina debat spojených s tématem integrace cizinců tradičně zaměřuje na sociální začleňování a kulturní přizpůsobování, tento projekt cílí na ekonomickou a právní realitu pracovních migrantů.  V důsledku flexibilizace a prekarizace práce se zahraniční a místní pracovníci potkávají s řadou podobných problémů. Solidaritu mezi zahraničními a místními pracovníky však narušují negativní stereotypy a neexistence společných platforem pro sdílení těchto podobných zkušeností. Projekt si klade za cíl oslovit širokou škálu aktérů, kteří mají zájem o vytvoření platformy pro sdílení zkušeností skrze perspektivu pracovních práv, a také reagovat na existující konflikty a dichotomie mezi pracovníky.

Projekt přináší inovativní přístup s využitím široké škály nástrojů v rámci tzv. "vzdělávacího prostoru pro sdílené zájmy" (mj. podcasty, webové stránky, politická a praktická setkání).

V současnosti začíná výzkumná fáze projektu, která spočívá ve sbírání “zapomenutých hlasů” tří hlavních skupin pracujících (lokálních pracovníků, pracovníků z dalších zemí EU a pracovníků z třetích zemí). Další veřejná událost je naplánovaná na začátek března 2018 ve Varšavě a bude se věnovat prekarizaci práce a tzv. sociálnímu občanství.

Projekt trvá do konce ledna 2019

Základní informace o projektu a aktuality s ním spojené, najdete na stránkách Multikulturního centra Praha:

MKC
Migraceonline

 

 

 

 

 

With the support of the Europe for Citizens programme of the European Union


Informace uvedené na této webové stránce reflektují pouze autorovy názory. Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast ani Evropská komise nenesou žádnou odpovědnost za případné šíření a užití informací obsažených na této webové stránce.

9. 2. 18
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: SHAREDINT
...nahoru ▲