Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
27. 3. 13
Zdroj: migraceonline.cz

Tisková zpráva: Diskuse o novém zákonu o občanství ČR vrcholí

Ve středu 20.3.2013 prošel vládní návrh nového zákona o státním občanství České republiky druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Návrh z pera Ministerstva vnitra se stal terčem kritiky nevládních organizací a občanské veřejnosti pro zpřísňování podmínek pro udělení státního občanství: po žadatelích o státní občanství bude požadováno jakési majetkové přiznání nebo test ze znalostí ústavy.

Kritizována je též připravovaná povinnost některých nemanželských dětí českých otců a matek-cizinec předkládat genetický text DNA, který si rodiny navíc budou muset samy zaplatit. „Je to diskriminace nemanželských dětí oproti dětem narozeným v manželství, tu už přitom zakázal Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku“, říká Martina Štěpánková, právnička Poradny pro občanství a dodává: „stát jakoby apriori předpokládal, že smíšené rodiny jsou podvodníci“.

Nový zákon na druhou stranu přináší možnost dvojího občanství a řeší též situaci tzv. migrantů druhé generace, tedy cizinců, kteří zde žijí již od dětství. Některé problémy se vyřešily ve výborech Poslanecké sněmovny, např. ministerstvo vnitra nebude moci požadovat znalost češtiny od mentálně postižených cizinců. „Nový zákon rozhodně není jen negativní, přesto tam ale pořád vidím nejméně 3 paragrafy, které mohou být protiústavní“, domnívá se Pavel Čižinský, z Poradny pro občanství, jemuž se nelíbí posílení moci zpravodajských služeb nad cizinci. Dalším problémem je, že stát se otáčí zády k obětem rozdělení Československa a bere jim nárok na občanství.

„V Německu dělají úřady mezi cizinci kampaň, aby si žádali o občanství. Němci totiž vědí, že jen s občanstvím je možná plná integrace do společnosti. U našeho ministerstva vnitra si takový přístup zatím neumím představit,“ říká Štěpánková.

Třetí čtení zákona se odehraje zřejmě příští týden a poslanci při něm rozhodnou o konečné podobě zákona. Zatím je ve hře řada pozměňovacích návrhů, které nevládní organizace podporují. „Naši podporu ale nemá návrh, aby monopol na provádění jazykových zkoušek cizinců, která budou k získání občanství povinná, měla Univerzita Karlova, říká Čižinský.

Více informací:

Mgr. Martina Štěpánková,
Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva
Tel.: 774 458568, email: martina.stepankova@poradna-prava.cz

Mgr. Pavel Čižinský,
Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva
Tel.: 776/882774, email: pavel.cizinsky@post.cz

esf_eu_oplzz_podporujeme_horizontal_cmyk_1.jpg

27. 3. 13
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲