Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Stanovisko SOZE k rozhodovací praxi OAMP ve vztahu k žadatelům o azyl čečenské národnosti

Sdružení občanů zabývajících se emigranty (SOZE) v současné době zveřejnilo své další stanovisko k rozhodovací praxi Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) Ministerstva vnitra ČR ve vztahu k žadatelům o azyl čečenské národnosti, vrácených na základě readmisní dohody mezi Rakouskem a Českou republikou.
SOZE upozorňuje na systémový nedostatek legislativní úpravy zastavení řízení o udělení azylu, který má za následek ohrožení mezinárodně-právních závazků České republiky. SOZE upozorňuje na to, že o vyhoštění cizinců, ve výše popisovaném případě žadatelů o udělení azylu čečenské národnosti, je rozhodnuto bez toho, že by cizinecká policie zvažovala situaci v zemi, do níž má být cizinec vyhoštěn. Jinými slovy, zda život či svoboda čečenských žadatelů nebude v případě návratu do Ruska ohrožena na základě jejich rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité společenské vrstvě. Přitom právě uprchlíci z Čečenska, jsou nuceni k návratu do oblastí, kde trvale dochází k vážnému porušování lidských práv včetně jednání, které by se dalo charakterizovat jako mučení popř. nelidské či ponižující jednání nebo trest ve smyslu mezinárodních úmluv o ochraně lidských práv. SOZE odmítá přijmout argument, že ustanovení § 179 cizineckého zákona zavazuje cizineckou policii zkoumat překážky vycestování, nikoli v předchozím řízení o udělení správního vyhoštění, ale až v okamžiku samotného výkonu pravomocného či vykonatelného rozhodnutí. Sdružení občanů zabývajících se emigranty není jasné, jakým způsobem k tomuto zkoumání při vlastním výkonu správního vyhoštění dochází.
SOZE rovněž poznamenává, že ani v případě žadatelů o azyl čečenské národnosti, vrácených do ČR na základě readmisní dohody uzavřené mezi Českou republikou a Rakouskem, neposkytuje těmto osobám účinnou ochranu ani zákon o azylu. Pokud bylo nejdříve cizineckou policí rozhodnuto o správním vyhoštění, je řízení o udělení azylu rozhodnutím OAMP MVČR zastaveno.Tato skutečnost ovšem znamená, že ani v tomto řízení není zvažována OAMP možnost udělení překážky vycestování. Jak cizinecká policie, tak OAMP v popsaných případech žadatelů o azyl z Čečenska ve svých rozhodnutích nezvažují možnost udělení překážky vycestování (vyjma zvažování zásahu vyhoštění do soukromého a rodinného života) a takovou praxi SOZE považuje za problematickou z pohledu mezinárodně-právních závazků ČR.
Stanovisko SOZE doprovází rozsáhlá příloha popisující brutalitu čečenského konfliktu a vážné porušování lidských práv očima mezinárodních pozorovatelů.

15. 1. 04
...nahoru ▲