Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
30. 11. 15

Rezidenční projekt MeetFactory představí svůj pohled na Čechy v době migrační vlny

Rezidenční projekt MeetFactory představí svůj pohled na Čechy v době migrační vlny
27. listopadu, Praha. Projekt rezidenčního programu MeetFactory a Goethe-Institutu v Praze pod názvem NE/POZVANÍ zkoumá otázky mobility, pohybu a diverzity v rámci Česka. Závěrečný večer plánovaný na 8. 12. od 18:00 spojuje výsledky předchozího výzkumu několika rezidenčních umělců ve formě videorozhovorů, hudby, přednášek, performance i sdílených jídel.

Pozvánku na akci si můžete prohlédnout FB událost naleznete ZDE.

Rozhodující částí večera budou videorozhovory s rozmanitými obyvateli České republiky pocházejícími z rozdílných prostředí a hlásících se k různým světonázorům a vírám. Dvojice navzájem neznámých lidí se budou v rozhovorech střídat v pozicích tazatele a dotazovaného a konfrontovat ve vzájemných důvěrných konverzacích své pohledy na pojmy domova, sounáležitosti, komunity či svého života v České republice. Mezi pozvanými hosty jsou například architekt Igor Kovačevič, předseda senegalské komunity v ČR Ibrahima Diop, inženýr Ivo Janoušek, teoretička umění Vjera Borozan, překladatel z arabštiny a dobrovolník ve skupině Chci pomoci uprchlíkům na Hlavním nádraží v Praze Safiane Kerboua nebo žurnalistka a aktivistka Fatima Rahimi a další.

,,Zásadní je pro nás ukázat, že diverzita – a to jak názorová, náboženská či životních stylů – je v České republice široká, a že zde žije velké množství lidí s osobní migrační historií. Kdo to ale je, jak a nad čím přemýšlí, jak se k naší společnosti vztahují a jak se společnost vztahuje k nim? Samozřejmě bychom ale téma rádi otevřeli vůči široké veřejnosti, proto zveme diváky, aby si s námi i s našimi hosty o problematice přišli popovídat,” vysvětluje záměr celé akce kurátorka rezidenčního programu Zuzana Jakalová. 

Německá umělkyně a grafická designérka Janna Ullrich představí speciálně navrženou deskovou hru Země nikoho, dotýkající se složitých administrativních procesů a životních podmínek lidí v pohybu. Součástí otevřeného večera bude vedle toho i diskuse o možnostech a poslání kulturních projektů a institucí v době migrační vlny. Ta bude probíhat za účasti německého kurátora a všestranného umělce Moritze von Rapparda či české divadelní režisérky Jany Svobodové. 

Zúčastnění umělci:
Christine Rahn: http://www.meetfactory.cz/cs/program/rezidency/rezidencyprogram/christine-rahn
Jomar Statkun a Nadja Frank, kolektiv THIS RED DOOR (USA, New York City) http://www.thisreddoor.com/
Naomi Fitzsimmons (Velká Británie, Londýn) http://www.naomifitzsimmons.com/
Jens Heitjohann (Německo, Berlín) http://jensheitjohann.de/
Rafael Vogel (Německo) https://soundcloud.com/leafarlegov

Večer vzniká díky laskavé spolupráci Goethe Institut Prag a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Americké ambasády v Praze a ZK/U v Berlíně. Vstup na celý večer je zdarma.

Více informací:
Šárka Maroušková → PR Manager
+420 723 706 249
sarka.marouskova@meetfactory.cz
30. 11. 15
...nahoru ▲