Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Ředitelé OPU a slovenské Ligy pro ľudská práva představili návrh pro země V4 na postup v uprchlické krizi

Ředitelé OPU a slovenské Ligy pro ľudská práva představili návrh pro země V4 na postup v uprchlické krizi

Ředitelé OPU a Ligy za ľudská práva, Martin Rozumek a Zuzana Števulová, představili ve Visegrad Revue svoji výzvu ke konstruktivnímu postupu zemí V4 v uprchlické krizi.

Hlavní sdělení této výzvy se týká vytvoření společného evropského azylového systému, efektivní ochrany vnějších evropských hranic a respektování práva na azyl a nenavracení. I přestože je nutné si uvědomit, že některé země jsou pro uprchlíky více atraktivní než jiné a že každá země má vlastní historii a specifika, existence 28 různých azylových systému je nákladná a příliš komplikovaná.

Prvním cílem, který autoři vyzdvihují, by mělo být tedy vytvoření jednotného evropského azylového systému. Tento systém by měl mít jednotnou standardizovanou proceduru získávání mezinárodní ochrany s ohledem na mezinárodní úmluvy. Všichni žadatelé o azyl i osoby, které již nějaký typ mezinárodní ochrany využívají, by měli mít stejná práva ve všech členských zemích EU. Nezbytné je zřízení Evropské azylové agentury, která by byla zodpovědná za rychlý a jednoduchý systém udělování mezinárodní ochrany.

Druhým cílem by mělo být znovu získat kontrolu nad pohybem migrantů v Evropě. Autoři vyzývají k tomu, aby došlo k nahrazení nelegálních tras migrantů dostupností legálních a bezpečných cest do EU. Aby k tomuto došlo, autoři doporučují vytvoření schématu přesidlování v Evropě (určení počtu uprchlíků, kteří budou každoročně přesídleni z tranzitní země do členské země EU), humanitárních vízových, studentských či sponzorovaných programů. 

Celý příspěvek čtete zde:
http://visegradrevue.eu/the-v4-can-and-should-shape-a-common-eu-asylum-and-migration-policy/

Title photo by Bőr Benedek - www.flickr.com

Martin Rozumek
JUDr. Martin Rozumek je ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU).

 

Zuzana Števulová
Zuzana Števulová působí jako právnička ve slovenské nevládní organizaci Liga za ľudské práva.
7. 3. 16
...nahoru ▲