Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czE-knihovna › Ředitelé OPU a slovenské Ligy pro ľudská práva představili návrh pro země V4 na postup v uprchlické krizi

Ředitelé OPU a slovenské Ligy pro ľudská práva představili návrh pro země V4 na postup v uprchlické krizi

Ředitelé OPU a Ligy za ľudská práva, Martin Rozumek a Zuzana Števulová, představili ve Visegrad Revue svoji výzvu ke konstruktivnímu postupu zemí V4 v uprchlické krizi.

Hlavní sdělení této výzvy se týká vytvoření společného evropského azylového systému, efektivní ochrany vnějších evropských hranic a respektování práva na azyl a nenavracení. I přestože je nutné si uvědomit, že některé země jsou pro uprchlíky více atraktivní než jiné a že každá země má vlastní historii a specifika, existence 28 různých azylových systému je nákladná a příliš komplikovaná.

Prvním cílem, který autoři vyzdvihují, by mělo být tedy vytvoření jednotného evropského azylového systému. Tento systém by měl mít jednotnou standardizovanou proceduru získávání mezinárodní ochrany s ohledem na mezinárodní úmluvy. Všichni žadatelé o azyl i osoby, které již nějaký typ mezinárodní ochrany využívají, by měli mít stejná práva ve všech členských zemích EU. Nezbytné je zřízení Evropské azylové agentury, která by byla zodpovědná za rychlý a jednoduchý systém udělování mezinárodní ochrany.

Druhým cílem by mělo být znovu získat kontrolu nad pohybem migrantů v Evropě. Autoři vyzývají k tomu, aby došlo k nahrazení nelegálních tras migrantů dostupností legálních a bezpečných cest do EU. Aby k tomuto došlo, autoři doporučují vytvoření schématu přesidlování v Evropě (určení počtu uprchlíků, kteří budou každoročně přesídleni z tranzitní země do členské země EU), humanitárních vízových, studentských či sponzorovaných programů. 

Title photo by Bőr Benedek - www.flickr.com

Martin Rozumek
JUDr. Martin Rozumek je ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Zuzana Števulová
Zuzana Števulová působí jako právnička ve slovenské nevládní organizaci Liga za ľudské práva.


...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect