Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Cena života v Pevnosti Evropa: porušování lidských práv migrantů a uprchlíků na evropských hranicích

Cena života v Pevnosti Evropa: porušování lidských práv migrantů a uprchlíků na evropských hranicích
Amnesty International publikovala studii, která poukazuje na chyby v migrační politice EU a na lidské utrpení na hranicích "Pevnosti Evropa". Náklady na obranu hranic EU před nelegální migrací jsou vysoké a obranná opatření často vedou k zásadnímu porušování lidských práv.

Studie, publikovaná v angličtině, ukazuje sofistikovaný systém ochrany vnějších hranic EU, který mimo jiné spoléhá v případě vstupních zemí jako Řecko či Bulharsko na masivní investice do obranných policejních systémů a v případě třetích zemí jako Turecko či Ukrajina podporuje budování záchytných zařízení pro migranty v souvislosti s dohodami o vypovídání cizinců. Pevnost Evropa tak rozšiřuje své nárazníkové pásmo do pásu sousedících zemí, které jsou často zároveň proslulé rutinním porušováním lidských práv včetně porušování práv uprchlíků a špatných azylových podmínek.

Zpráva upozorňuje na konkrétní praktiky pohraničních jednotek Frontex a spolupracujících bezpečnostních složek, jedná se například o zatlačování migrantů zpět za hranice (push-back), které probíhá na souši i na moři, může být doprovázeno používáním gumových projektilů a slzného plynu a nezřídka v něm dochází ke ztrátám na životech. Podobné metody zároveň znemožňují migrantům požádat o azyl. Studie přináší základní kvantitativní údaje o systému obrany hranic i jednotlivé příběhy migrantů, včetně porušování jejich práv v rámci policejní praxe.

2. 10. 14
...nahoru ▲