Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Migrace není pro Evropu hrozbou a Česko by nemělo být černým pasažérem, shodli se eurokandidáti

Praha, 9. 4. 2014 – „Neměli bychom být černým pasažérem Evropské unie,“ řekl lídr kandidátky do Evropského parlamentu za KDU-ČSL Pavel Svoboda k tématu společné zodpovědnosti za řešení uprchlické situace na jižních hranicích EU. „Benefitujeme z toho, že vnější hranici chrání někdo za nás. Měli bychom také participovat na ochraně vnější hranice, a ne být černým pasažérem,“ řekl Svoboda na debatě Mezinárodní migrace a Evropská unie, kterou uspořádal Člověk v tísni před volbami do Evropského parlamentu. Pomoc se má podle něj týkat například sdílení finančních nákladů.

Ke společné odpovědnosti se na debatě přihlásila i Strana zelených. „Jsou to především lidé,“ řekl o uprchlících lídr její kandidátky Ondřej Liška. „Evropa je pro ně ztělesnění možnosti začít znovu,“ dodal. Je proto podle něj potřeba proměnit obraz, který o migrantech máme. „Nesmí existovat nic jako ilegální lidé,“ vysvětlil s narážkou na označení „nelegální migrant“.

Podle eurokandidáta a stávajícího europoslance ze ČSSD Libora Roučka je v zájmu celé EU azylový proces urychlit. Ke kvótám je ale skeptický. Uprchlík si podle něj stejně přeje jít do země, kde má svou komunitu. S kvótami nesouhlasí ani kandidát za ANO Ivan Jančárek. Podle něj by nemělo docházet k omezování pravomocí národních států.

Všichni eurokandidáti se také shodli na tom, že je potřeba, aby Česká republika pomohla konkrétně syrským uprchlíkům a přijala je na své území. Na zoufalou situaci syrských uprchlíků upozornila nedávno česká média, když informovala o Syřance, kterou vyškrtli ze seznamu humanitární pomoci, a tak se ze zoufalství pokusila upálit. České neziskové organizace se také zapojují do celoevropské kampaně, která urguje všechny evropské vládní představitele, aby začali přijímat syrské uprchlíky.

Záznam celé debaty naleznete níže.

8. 5. 14
...nahoru ▲