Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
20. 10. 16
Zdroj: migraceonline.cz

Anti-imigrantské strany ve volbách neuspěly

Anti-imigrantské strany ve volbách neuspěly

Ve středu 12. října se ve vinohradském Světě Hub konala další debata z cyklu Lidová škola migrace s názvem „Ovlivnili uprchlíci volby?“. Diskuse navazovala na víkendové krajské a senátní volební klání a jejím cílem bylo zhodnotit výsledky voleb v souvislosti s tématem uprchlictví a migrace.

U debatního stolu zasedli redaktorka Deníku Referendum Saša Uhlová, novinář Lidových novin Petr Kamberský a sociolog Ondřej Císař. Moderace se ujal ředitel Multikulturního centra Praha Marek Čaněk.

Ovlivnili-uprchlici-volby_zaznam_titulka.jpg

V první části byl hostům ponechán prostor pro vlastní zhodnocení jednak předvolební kampaně, ale také samotného výsledku. Panovala poměrně velká shoda na tvrzení, že anti-imigrantské strany ve volbách neuspěly a jejich strategie, která se projevovala mnohdy až velmi bizarně slogany: „Ochráníme Vysočinu před migranty“, zkrátka na voliče a voličky v krajích nezabrala.


ZÁZNAM Z DEBATY "OVLIVNILI UPRCHLÍCI VOLBY?" MŮŽETE ZHLÉDNOUT ZDE.


Předmětem debaty byla následně také terminologie, která je pro popis stran jako Okamurova Svoboda a přímá demokracie nebo Konvičkova Alternativa pro Českou republiku používána. Ondřej Císař podpořil variantu „radikálně pravicové populistické strany“, ovšem za poměrně přesné označení pokládal také „anti-imigrantské strany“, protože mnohdy se skutečně jedná o uskupení, která nemají vedle vymezení se vůči migrantům žádné jiné politické téma.

Dále se velmi hojně diskutoval vztah tzv. mainstreamových stran a těch na okraji spektra, jakým způsobem se vzájemně ovlivňují, kdo na koho reaguje a proč. Petr Kamberský zastával názor, že se mainstreamové strany svým poměrně častým přejímáním xenofobních témat brání nátlaku z kraje a chtějí tak zabránit jejich úspěchu. Saša Uhlová společně s Ondřejem Císařem oponovali a na příkladu sousedního Slovenska, ale i západní Evropy demonstrovali, že tomu tak není. Respektive, že se tato taktika nevyplácí. Když mainstreamové strany legitimizují krajně pravicové názory, ztrácí tak podporu některých voličů a anti-imigrantským stranám na vzestupu spíše pomáhají.

V druhé části debaty byl prostor otevřen dotazům z publika. Co bylo jejich obsahem a jaké byly odpovědi hostů, se dozvíte ze záznamu.


Další debata v rámci Lidové školy migrace s názvem Afrika, nerovnost a migrace se bude konat dne 9.11. od 18:00 ve SVĚT-HUB, Slovenská 21, Praha.


 

20. 10. 16
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲