Anti-imigrační postoje a ubývání demokracie v Evropě
Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung Praha Vás v rámci cyklu Lidové školy migrace 2016 srdečně zvou na přednášku Anti-imigrační postoje a ubývání demokracie v Evropě.
On-line stream z akce můžete sledovat zde
Hosté:
- Ondřej Lánský / sociolog
Liberální vymezení politické sféry a stejně tak liberalismus ve významu konkrétní politické ideologie čelí v poslední době empirickým problémům vycházejícím patrně z vlastního působení těchto fenoménů. Široké vrstvy lidí přestávají věřit politickému řádu a hledají alternativy. Jedním slovem lze stav společnosti popsat jako krizi. Politická sféra – a to včetně elit – jakoby nereagovala na potřeby pracujících a neprivilegovaných vrstev. Vyžaduje liberalismus ve smyslu vymezení politiky nějakou zásadní revizi? Pokud je liberální vymezení problematické, jaké alternativy se nabízejí?
- Ondřej Slačálek / politolog
Jsme v souvislosti s nástupem islamofobní vlny a nových populismů svědky konce demokracie? Nebo xenofobní hnutí obsahují silný demokratický prvek a upozorňují nás také na to, že demokracie může mít i svou démonickou stránku? Vrací islamofobní hnutí do hry debatu o některých důležitých nerovnostech? Stane se Martin Konvička klasikem postkoloniálních studií a můžeme se od Petra Hampla učit třídní analýze?
- Sára Drahokoupil Vidímová / studentka politologie zabývající se novými populismy
Je populismus sprosté slovo nebo je naopak integrální součástí demokratického zřízení? Je populismus reakcí na krizi demokracie? Napříč Evropou se nedebatuje pouze o pravicovém populismu, ale také o tom levicovém. Ten by měl být otevřený, inkluzivistický a nediskriminační. Je tomu tak? Znamená populismus naplnění demokracie? Na příkladu současné Francie, vznikajících sociálních hnutí a odborovém odporu si ukážeme mobilizační potenciál nejen těchto iniciativ.
Následnou debatu moderuje Fatima Rahimi.
Vstup zdarma.
Fb událost naleznete zde.