Občané Slovenska, Polska, Německa, Bulharska a dalších zemí EU mohou volit v komunálních volbách. Poslední bariérou je registrace
Umožnit občanům EU s přechodným pobytem, aby volili v komunálních volbách, bylo otázkou času. Ombudsmanka a Krajský soud v Brně důležitým rozhodnutím ze dne 19. září vše popohnali. Ministerstvo vnitra nakonec uznalo, že volit mohou euroobčané již v říjnových volbách. Ti tak nemusejí čekat na plánovanou novelizaci volebního zákona.
Pozice ministerstva byla neudržitelná. Jak připomenul krajský soud, Smlouva o fungování Evropské unie stanovuje právo volit a být volen občanům a občankám EU za stejných podmínek jako mají státní příslušníci státu, ve kterém bydlí. „Trvalý pobyt“ občanů EU a Česka opravdu neznamená to samé, jak doposavad argumentovalo vnitro zdůvodňujíc, že nedochází k diskriminaci občanů EU. Je rozdíl mezi pěti lety čekání na trvalý pobyt na straně jedné a trvalým pobytem ve smyslu prostého nahlášení bydliště na straně druhé.
Krajský soud doplnil dodatek seznamu voličů o jednoho občana Slovenska, který si u soudu stěžoval na předchozí odmítnutí zápisu. Nyní mají občané EU – především občané sousedních zemí Česka ale také Bulharska a dalších států – čas do 8. října, aby se zaregistrovali na obecních úřadech. Nutnost registrace, která se ve srovnání s nemožností volit vůbec nezdála tak důležitá, se ale nyní ukáže jako jednou z bariér pro uplatnění volebního práva. Podle dva roky staré zprávy Evropské komise se v zemích, kde není registrace automatická, pohybuje průměrně podíl zapsaných voličů pouze okolo deseti procent.
Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku bývá zaregistrován a volí mezi občany EU zde žijícími jen zlomek oprávněných voličů. Například v roce 2009 volilo 318 ze 703 zapsaných voličů. Podle Ministerstva vnitra má nyní nově možnost volit okolo 110 tisíc občanů EU s přechodným pobytem. V běhu je dotisk hlasovacích lístků. Ministerstvo ale kromě těchto příprav mělo především narychlo zorganizovat informační kampaň, aby se občané EU včas zaregistrovali. Zveřejňujeme odkaz na web konkrétní politické strany z důvodu absence informací ze strany Ministerstva vnitra, které má na svých stránkách pouze toto sdělení a neaktualizovanou stránku v angličtině.
Informovat o politických právech občanů EU se jednotlivé členské státy zavázaly přijetím směrnice o komunálních volbách. Vyplatí se to. Občané EU si díky volebnímu právu začnou více všímat okolí, ve kterém žijí a získají pocit, že se i s nimi počítá. Projdou proměnou. Z obyvatel obce, kteří mají zaplatit poplatek za komunální odpad, se stanou místními občany.