Základní informace a zdroje k zahájení školní docházky pro žáky z Ukrajiny
Školní docházka je povinná pro všechny děti, které k 31. srpnu 2022 dovršily šest let věku a jsou na území ČR. U pětiletých dětí platí povinnost povinnost povinného předškolního ročníku MŠ.
Z terénu se dozvídáme, že je ještě mnoho dětí z Ukrajiny ještě není zaregistrováno ke školní docházce. V některých školách bylo rodičům ústně řečeno, že jsou plné kapacity a ať ani přihlášku nepodávají. Tento postup je protiprávní a brání rodiči splnit zákonnou povinnost posílat dítě do školy. Přihlášku je nutné podat v každém případě (poslat doporučeným dopisem, nechat si potvrdit převzetí na kopii atd.). V první řadě je třeba kontaktovat spádovou školu podle bydliště dítěte. Některé školy tvrdí, že existují nějaké kvóty na počet ukrajinských dětí na ročník a že pokud promeškali zápis na konci června, později už dítě zapsat nemohou. Žádné takové kvóty nejsou a podat přihlášku je možné kdykoliv. S hledáním místa na škole pak pomůže samospráva, která právě díky podaným přihláškám získá přehled, pro kolik dětí je nutno zajistit výuku. V další instanci je pak možné hledat adaptační skupiny.
Všechny tyto postupy najdete podrobně vysvětlené (v češtině i ukrajinštině) na webu doskolyspolecne.cz a jsou zde i vzory přihlášek.
Existuje web, kde je možné hledat místo ve škole. Ale i kdyby na spádové škole místo nebylo, podejte přihlášku na spádovou školu, ať o dítěti zřizovatel ví a rodiče splní zákonnou povinnost.
Využít můžete také Průvodce začleňováním dětí s odlišným mateřským jazykem.
Můžeme jen doporučit skvělou sérií seminářů z katedry českého jazyka a literatury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity „Pomoc, máme ve třídě cizince“ (zejména seminář 2).
Školy mají možnost žádat o plat pro ukrajinského asistenta pedagoga: informace najdete ve Věstníku MŠMT a na FB. Je možná udělat vyjímku, co se týče vzdělání, znalosti jazyka atd.
Konkrétní nabídku lze najít či zadat mimo jiné v databázi www.pomahejukrajine.cz, kam se školy mohou zaregistrovat a kromě přístupu k informacím budou dostávat i skvělé informační e-maily. Pro ukrajinské asistenty pedagoga vytvořil Člověk v Tísni online kurz češtiny a informační video na FB.
Článek vznikl v rámci projektu "Informování a budování kapacit lokálních komunit při práci s držiteli dočasné ochrany" podpořeného dotací Ministerstva vnitra České republiky.
Verze v ukrajinštině:
Реєстрація дітей в школі чи дитсадку обов’язкова для всіх дітей віком старше 5 років!
Відвідування школи є обов’язковим для всіх дітей, які станом на 31.08. 2022 досягли шестирічного віку та перебувають на території Чехії. Рік навчання в дитячому садку є обов’язковим для дітей п’ятирічного віку.
З практики ми бачимо, що є ще багато Українських дітей, які не зареєстровані у школах. Деякі школи усно повідомили батьків, що вони заповнені, тому навіть не потрібно звертатись та надсилати заявку. Ця процедура є незаконною та заважає батькам виконати законний обов’язок, а саме – відправити дитину до школи. Заяву необхідно подати в будь-якому випадку (надіслати рекомендованим листом, зажадати від пошти підтвердження про отримання тощо). Перш за все, зверніться до місцевої школи за місцем проживання дитини. У деяких школах стверджують, що існують якісь квоти на кількість українських дітей в кожному класі і якщо пропустили реєстрацію в кінці червня, то вони вже не можуть зареєструватися. Таких обмежень не існує, і ви можете подавати заявку будь-коли. Потім муніципалітет (samospráva) допоможе з пошуком місця в школі. Саме завдяки поданим заявкам муніципалітет отримає уявлення про те, скільки місць у школах необхідно, щоб забезпечити всіх дітей доступом до навчання. Наступною дією буде пошук групи адаптації.
Ви знайдете докладні пояснення всіх цих процедур (чеською та українською мовами) тут:
https://doskolyspolecne.cz/hlavni-stranka/, а також приклади реєстраційних заявок для завантаження.
Листівки можна завантажити на edu.cz:
https://www.edu.cz/letaky-na-tema-musi-ukrajinske-deti...
Існує сайт, де можна шукати місце в школі:
https://mistoveskole.cz/cs. Але навіть якщо немає місця в школі по місцю проживання, подайте заяву до неї, щоб про дитину знали, а батьки виконали законний обов’язок.
Школи мають можливість найняти асистента вчителя та подати заявку для отримання зарплати для цієї людини (люди з України можуть претендувати на цю посаду):
Газета Міністерства освіти, культури, спорту та науки:
https://www.msmt.cz/dokumenty/vestnik-msmt-04-2022...
FB:
https://www.facebook.com/.../a.106380318.../189849753415409/
Можна бути зроблені винятки щодо освіти, знання мови тощо.
Конкретні пропозиції можна знайти або задати, зокрема, в базі даних www.pomahejukrajine.cz або домовитись із конкретною школою.
People in Need (Člověk v tísni) створили онлайн-курс чеської мови для асистентів української мови:
веб-сайт: https://kurz-cestiny.clovekvtisni.cz/
пізнавальне відео на FB: https://www.facebook.com/VariantyCZ/videos/581531793620115
Článek vznikl v rámci projektu „Informování a budování kapacit lokálních komunit při práci s držiteli dočasné ochrany“ podpořeného dotací MVČR.