Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
28. 12. 06
Zdroj: migraceonline.cz
Otevřená platforma. Texty nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.

Uprchlický fond EU

V rukou jediného odboru Ministerstva vnitra se soustřeďuje nebývalá moc. Důsledkem je okleštění působnosti nevládních organizací, které pomáhají uprchlíkům a cizincům, píše ve svém komentáři autorka.

Do uprchlického tábora v Kostelci nad Orlicí jsem pod nevládní organizací Poradna pro uprchlíky začala jezdit někdy v létě 2005. Chtěla jsem tu pokračovat v organizování ženských multikulturních skupin, které jsem předtím organizovala v táboře v Červeném Újezdě, kde o ně byl velký zájem. V Kostelci mě uvítali zástupci vedení tábora ze Správy uprchlických zařízení MV (SUZ) slovy, že si ženské skupiny nepřejí, že o ženy dostatečně pečují sociální pracovnice SUZ. Jako člen nevládní organizace jsem přesto uprchlicím postupně nabídla ženské skupiny, které o ně brzy projevily značný zájem - podle jejich slov pro ně byly něčím, na co se ve stereotypním táborovém životě pravidelně těšily. Do Kostelce se mnou začali jezdit také právníci a sociální pracovníci poradny. Jejich služby byly velice vítané, neboť do Kostelce jezdil do té doby pouze právník Katolické charity a jinak nikdo. Na jaře roku 2006 jsem z poradny odešla a byla ráda, že v ženských skupinách pokračovala moje velice schopná kolegyně a že i ostatní aktivity poradny se rozvíjely: Další kolega z poradny například založil i mužskou multikulturní skupinu, poradna sem také dovezla počítače a iniciovala zavedení internetu, nakoupila šicí stroj a hudební nástroje, vědoma si toho, že takto projevenou prací a hlavně zájmem vytváří tolik potřebný přátelský vztah s uprchlíky. Ten se projevuje jejich důvěrou, kterou ministerští pracovníci mohou získat jen těžko.

Před týdnem, v prosinci 2006, mi bývalá kolegyně řekla: „ Z uprchlického fondu Evropské unie jsme nedostali peníze na sociální práci s uprchlíky. Nedovedu si představit, jak ženám na skupině řeknu, že od Nového roku už nebudeme jezdit do tábora, protože jsme nedostali peníze“.

Peníze z uprchlického fondu EU administruje na základě podaných projektů Odbor azylové a migrační politiky MV (OAMP). Konečné rozhodnutí má v rukou ředitel OAMP Tomáš Haišman, který je činí na základě doporučení meziresortní komise, zřízené k tomu účelu Ministerstvem vnitra ČR. Po dva roky nebyli úředníci MV schopni tyto peníze administrovat - peníze přerozdělili až pro druhou polovinu roku 2006 a to pro nevládní organizace celkem štědře.

Pro rok 2007 však ředitel Haišman rozhodl o tom, že na sociální práci v uprchlických táborech nedostane peníze prakticky žádná nevládní organizace. Mnoho peněz pokud vím, na sociální práci v táborech ale od něj dostala Správa uprchlických zařízení MV (SUZ). Myslím, že politika MV je takováto: sociální práci v táborech budeme dělat my, ministerští úředníci, a lidé z nevládních organizací ať nám do táborů raději nechodí. Viděli by nám do karet, mohli by upozorňovat na některé nedostatky, třeba na to, kde nejsou na pokojích uprchlíků elektrické zásuvky apod. Sehnat peníze na sociální práci v uprchlických táborech z jiných zdrojů je přitom pro nevládní organizace prakticky nemožné. Jiní donoři nevládkám argumentují, že přeci mohou dostat peníze z uprchlického fondu EU.

V rukou ředitele OAMP se soustřeďuje obrovská moc. Pokud vím, tak jeho odbor rozhoduje o udělení, či neudělení azylu, o doplňkové ochraně, o celkové integrační politice pro uprchlíky a cizince, o udělování integračních bytů pro azylanty, o udělování některých trvalých pobytů, o odchodu žadatelů o azyl z uprchlických táborů do soukromí, o výdeji průkazek azylantům atd. A také o rozdělování prostředků z uprchlického fondu EU, čili následně i z velké části o existenci nevládních organizací zabývajících se uprchlíky. Takto soustředěná moc je nejenom zneužitelná, ale i nebezpečná, jak víme z totalitní doby. Ředitel OAMP nedal například nevládní Organizaci pro pomoc uprchlíkům peníze z uprchlického fondu EU na právníky, neboť, jak se domnívám, se mu nelíbilo, že byl těmito právníky kritizován. Na setkání nevládních organizací se jasně vyjádřil, že kdo jej bude kritizovat, ten si ponese důsledky. Proč ale třeba nedal peníze z uprchlického fondu žádné z organizací na sociální práci pro azylanty žijící mimo integrační střediska, nemá žádnou logiku. Může to záležet na čemkoli, třeba i na tom, jak se momentálně vyspal či jakou „dostal“ politickou objednávku.

Každopádně je špatně, že o rozdělování peněz z uprchlického fondu EU rozhoduje tentýž odbor MV, který se uprchlíky zabývá a který tím pádem rozhoduje o tom, kdo je mu z nevládní sféry pohodlný, či nepohodlný vzhledem k jeho záměrům. Ruší se tím jeden ze základů občanské společnosti, kdy nevládní sektor je vítaným doplňkem, korektorem i kritikem politiky vládní.

Věra Roubalová je supervizorka a terapeutka. Možnost kontaktu na emailu: vera.roubalova@volny.cz.
28. 12. 06
Zdroj: migraceonline.cz
V této sekci budeme rádi publikovat vaše texty týkající se aktuálního dění v oblasti migrace. Texty musí být ucelené a v rozsahu 1 až 3 normostrany. Texty v sekci „komentáře“ nejsou striktně žánrově vymezené, mohou být například reakcí na politické dění nebo popisem osobní zkušenosti. Publikované texty nemusí souhlasit s názory redakce. Pokud však vyjadřují rasistické či jinak diskriminační postoje nebo nesplňují základní předpoklady formální kvality, nebudou publikovány. Přečtěte si informace pro autory. Kontaktní adresa pro sekci komentářů je na migraceonline@mkc.cz.
...nahoru ▲